19. Polsko-Niemiecka Wymiana Uczniów Göllheim -Kozienice 2019

W dniach 11.05- 18.05.2019 11-osobowa grupa uczniów z PSP 4 w Kozienicach brała udział w 19. Polsko – Niemieckiej Wymianie Uczniów i gościła z rewizytą u partnerów
z Gutenbergschule-Realschule plus FOS w Göllheim. Program tegorocznej wymiany był bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy a tematem przewodnim była 50. rocznica Szkoły Gutenberga
w Göllheim i 1200 lat gminy Göllheim.
Pierwszy dzień wymiany rozpoczął się oficjalnym i serdecznym przywitaniem gości przez panią dyrektor szkoły Christinę Zils oraz przedstawieniem programu wymiany. Następnie uczniowie udali się do Urzędu Miejskiego, gdzie odbyło się oficjalne spotkanie z burmistrzem gminy Göllheim panem Steffenem Antweilerem. Burmistrz serdecznie powitał młodzież oraz wygłosił przemówienie, w którym podkreślił jak istotną i ważną rolę pełni międzynarodowa wymiany uczniów. Wymiana ta, zdaniem pana Burmistrza, to doskonała możliwość do poznania kultury i zwyczajów innego kraju, okazja do rozmowy w języku obcym a przede wszystkim doświadczenie podróży bez granic, co dla współczesnej młodzieży jest tak oczywiste „jak powietrze”. Pan Antweiler podczas swojego wystąpienia starał się jednak przekazać uczniom, że jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy on sam był nastolatkiem, takie swobodne podróżowanie było tylko w strefie marzeń, a to, że obecnie jest to tak powszechne, zostało osiągnięte właśnie dzięki współpracy krajów Unii Europejskiej.
Kolejny dzień wymiany, czyli wtorek, rozpoczął się warsztatami kulinarnymi, plastycznymi oraz warsztatami na temat otrzymywania papieru z makulatury. Uczniowie podzieleni na grupy mieli do wykonania określone zadanie: praca plastyczna, wspólne gotowanie oraz samodzielne wykonanie kartki papieru. Następnie wykonane prace zostały zaprezentowane podczas wspólnego obiadu, przygotowanego przez uczniów w czasie warsztatów.
W środę młodzież udała się na całodniową wycieczkę do Moguncji, gdzie zwiedzała miasto oraz muzeum Gutenberga, w którym poznała historie powstania ruchomej czcionki oraz obejrzała oryginalne biblie Gutenberga. Uczniowie mieli także możliwość spróbowania swoich sił w pisaniu liter starodawnym piórem oraz wykonania prac plastycznych na wzór stron z rękodzieł biblijnych.
Kolejnego dnia odbyła się wycieczka do przepięknego miasta Heidelberg, gdzie uczniowie zwiedzali miasto i poznawali jego historię. Na zakończenie odbyła się wycieczka rowerkami wodnymi po rzece Neckar.
Ostatniego dnia wymiany zaplanowane było dokładniejsze poznanie miasteczka Göllheim. Uczniowie biorąc udział w grze terenowej szukali skarbów, ukrytych w różnych miejscach miasta
i rozwiązywali zagadki. Dla zwycięzców przygotowane były słodkie upominki. Wieczorem odbył się pożegnalny grill na terenie szkoły.
Uczniowie wrócili z wymiany zmęczeni ale bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia i przeżycia, które na długo zostaną im w pamięci. Mieli doskonałą możliwość podszkolenia swoich umiejętności i znajomości języków obcych. Wszyscy mają nadzieję, że nawiązane przyjaźnie będą utrzymane przez długi czas i jeszcze będzie niejedna okazja, żeby spotkać się w przyszłości.
Serdeczne podziękowania składamy rodzicom, organizacji PNWM oraz Gminie Kozienice za wsparcie finansowe tegorocznej wymiany uczniów.
Opiekunami młodzieży podczas wymiany był dyrektor PSP 4 pan Tomasz Trela oraz nauczycielka języka niemieckiego pani Dorota Wrzosek.