MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA KAMERALNA KOZIENICKIE SMYCZKI W NASZYM GIMNAZJUM !

I tak poznaliśmy dźwięki  skrzypiec i wiolonczeli. Podczas koncertu swoje umiejętności zaprezentował piętnastoosobowy zespół Kozienickie Smyczki pod kierownictwem Adriana Hanke. W  zespole tym grają również uczniowie naszej szkoły: Katarzyna Kłos – na skrzypcach oraz Aleksandra Wołos i Jakub Świstowski – na wiolonczeli. Młodzi artyści wykonali m.in. utwór pt. Królewnę Śnieżkę” Alana Menkena, który jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, twórcą ścieżki dźwiękowej  do najsłynniejszych animacji wytwórni Walta Disneya, takich jak: „Mała syrenka”, „Piękna i bestia”  czy „Pocahontas”. Ma on też na swoim koncie 34 nagrody, w tym Oscara, Grammy i Złoty Glob. Podczas koncertu usłyszeliśmy także znany na całym swiecie kanon „Panie Janie”, którego  słowa :

Panie Janie! Panie Janie!

Rano wstań! Rano wstań!

Wszystkie dzwony biją,

Bim, bam, bom, bim, bam, bom.

Zostały przetłumaczone także w Azji, Afryce i w Ameryce Północnej. Kanon Panie Janie zaliczany jest do europejskiego dziedzictwa kulturowego. Do znanych utworów, których wysłuchaliśmy podczas koncertu należą również „Pan listopad”  oraz „ Makin’ Whoopee” – popularna piosenka napisana  przez Waltera Donaldsona i Gusa Kahna do musicalu Whoopee!.

Koncert był dla nas prawdziwą ucztą duchową, szkoda tylko, że trwał tak krótko. Czekamy na następne prezentacje Szkoły Muzycznej  w Kozienicach .

{gallery}images/pg1/2014-2015/Kozienickie Smyczki{/gallery}