Ekologiczny Piknik Rodzinny!!!

Dnia 30.05.2023 r. w naszej placówce odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny pod hasłem  ”Dbam o klimat- jestem eko”. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym zarówno  przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska  jak i przez  Burmistrza Gminy Kozienice. Gości powitał Dyrektor szkoły Pan Andrzej Suwała oraz Burmistrz Gminy Kozienice Pan Piotr Kozłowski.  Wśród zaproszonych gości należy wymienić przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Panią Elżbietę Zasadę- dyrektora delegatury Radom, Wiceburmistrza Gminy Kozienice Panią Dorotę Stępień, Dyrektora Wydziału Edukacji UM Pana Roberta Boryczkę, Inspektora Wydziału Edukacji UM Panią Magdalenę Fila- Ślażyńską, przewodniczącego Rady Rodziców Pana Łukasza Słyka i Dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach Pana  Artura Miedzińskiego. Całość imprezy poprowadziły nauczycielki z naszej placówki Panie: Iwona Bitner i Sylwia Bernaś. Piknik uświetnili swoją obecnością przedstawiciele wielu organizacji powiązanych z ekologią, wśród których należy wymienić: Kozienicki Park Krajobrazowy, Zarząd Okręgu LOP  Radom, Nadleśnictwo Kozienice, MSCDN Radom, Spółka Enea Wytwarzanie sp.z o.o, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych  w Garbatce- Letnisko, Kozienicka Gospodarka Komunalna. Gościliśmy również uczestników Terapii Zajęciowej,artystów i  twórców ludowych  Panią Bożenę Rajca oraz Pana Benedykta Janaszka ,  malarkę  Panią Michalinę Karandziej, rzeźbiarza Pana Stanisława Grudnia, przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Oriflame,  pszczelarza Pana Witolda Adamskiego oraz członków Kozienickiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Program wydarzenia była bardzo bogaty. Uczniowie klas 1-8  mogli brać udział w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez pracowników Kozienickiego Parku Krajobrazowego Panie Aleksandrę Kołacz i Jolantę Tabor. Na stanowisku MSCDN Radom Panie Anna Janowska oraz Jolanta Kubik  nadzorowały pracę uczniów klas 4-8 podczas zajęć warsztatowych. Ciekawe zajęcia edukacyjne dla dzieci były również  prowadzone przez pracowników Spółki Enea Wytwarzanie sp.z.o.o, Zespołu Szkół  Drzewnych i Leśnych w Garbatce- Letnisko oraz Kozienickiej Gospodarki Komunalnej.  Na stanowisku Ligi Ochrony Przyrody  przeprowadzano konkurs wiedzy ekologicznej dla dzieci z Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniów klas 1-8. Zwycięzcy odebrali nagrody w postaci książeczek o tematyce ekologicznej pozyskanych od Enei Wytwarzanie sp.z.o.o., natomiast starsi uczniowie otrzymywali Przyrodę Polską – pozyskaną z Zarządu Głównego LOP w Warszawie.  Na bieżni nauczyciele  wychowania fizycznego Panowie Dariusz Bojdziński , Krzysztof Caban i Jacek Wochniak prowadzili konkurencje sportowe dla młodzieży. Nagrody dla mistrzów ufundowała Rada Rodziców.

Podczas Pikniku wysłuchaliśmy 3 prelekcji.  Pani Elżbieta Molenda Prezes Zarządu Okręgu LOP w Radomiu włączyła uczniów naszej szkoły do występów w programie ekologicznym nt.  „ Dbajmy o przyrodę”. Temat kolejnego wystąpienia wygłoszonego przez Pana Piotra Kacprzaka dotyczył „ Ochrony bioróżnorodności”. Pan Jacek Tabor Prezes Mazowiecko- Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego poruszył między innymi  temat ochrony żółwia błotnego, który występuje w Kozienickim Parku Krajobrazowym. Podczas wydarzenia odbyło się podsumowanie konkursu ekologicznego pt. „Dbam o klimat- jestem eko” dla dzieci z Oddziałów Przedszkolnych, klas 1-3 oraz 4-8 w kategoriach plakat oraz literatura. Zebrani mieli możliwość tworzenia swoich kompozycji smakowych przy stanowisku „Ekologicznej herbatki”, a także wykonywania pamiątkowych fotografii w tle ramki do zdjęć. Przy  stanowisku Oriflame zebrani badali stan swojej skóry.W trakcie imprezy uczestnicy  mogli posilić się zróżnicowanym i przygotowanym w ciekawy sposób poczęstunkiem. Czas uatrakcyjniły występy dzieci z Oddziałów Przedszkolnych, występ uczniów z klasy 2b- opiekun Pani Sylwia Bernaś oraz uczniów  wykonujących utwory muzyczne: Ziemia- Zielona Wyspa, Song o Ziemi i  grupy czirliderek pod kierunkiem Pani Renaty Chmielewskiej. Furorę zrobił nietuzinkowy pokaz mody ekologicznej, który zaprezentowali uczniowie klasy 3c przygotowani przez Panią Małgorzatę Tokarczyk. Ogromnym zainteresowaniem wśród wszystkich grup wiekowych cieszyła się „ Kraina Zabaw” z ogromną różnorodnością atrakcji: malowanie buziek, modelowanie baloników, chusty animacyjne, gry terenowe, konkurencje sprawnościowe oraz tańce animacyjne. Chętni mogli obejrzeć wnętrze samochodu policyjnego oraz pokazy strażackie przy stanowisku „Wóz strażacki”. Na zakończenie mogliśmy podziwiać występy przedstawicieli Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Całości imprezy przyświecał najważniejszy cel, jakim jest dbanie o klimat. Toteż uczestnicy mogli wymienić przyniesiony przez siebie 1 kg baterii czy 15 litrowy worek nakrętek plastikowych na roślinę. Sadzonki pozyskaliśmy z Nadleśnictwa Kozienice. W skład komitetu organizacyjnego wydarzenia weszły osoby :  Sylwia Bernaś, Elżbieta Deszczka, Iwona Jałocha, Agnieszka Klimas, Sebastian Kotlarek, Joanna Lenarczyk, Małgorzata Neuman, Małgorzata Sienkiewicz, Agnieszka Subocz, Urszula Szerszeń, Małgorzata Tokarczyk. Z dużym zaangażowaniem pracowała ekipa techniczna zajmująca się transportem, montażem i demontażem sceny.  Obszerną fotorelację z tego wydarzenia przygotowali Pan Przemysław  Nowak oraz Kronika Kozienicka. Koordynatorem Pikniku była Pani Iwona Bitner.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia -> tu