Liturgiczne Wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II pod hasłem Miłosierdzia Bożego

Uroczystości rozpoczęły się 21 października o godz. 17:30 wspólną modlitwą różańcową w kościele parafialnym pw. św. Krzyża w Kozienicach. Mszę świętą celebrował proboszcz parafii ks. kanonik Kazimierz Chojnacki, a homilię wygłosił ks. Robert Kryczko. Posługę liturgiczną, według oprawy nauczycielek katechetek Marii Kiełbiowskiej i Alicji Kucharskiej, sprawowała młodzież gimnazjum. Dopełnieniem modlitwy był śpiew scholi kościelnej, przygotowanej przez p. Bożenę Jagiełło.Po mszy św. kilkunastoosobowa grupa młodzieży Gimnazjum Nr 1 przedstawiła program artystyczny pt. „Jan Paweł II kontynuatorem kultu Miłosierdzia Bożego wg objawień św. siostry Faustyny”.

Doskonałą kreację postaci św. siostry Faustyny stworzyły Natalia Boryczka i Klaudia Fila. Dziewczynki wiernie odtworzyły rozmodlenie i mistycyzm siostry Faustyny: ”Jezu, przecież Ty najlepiej wiesz, kim jestem i wiesz, że jestem niezdolna do spełnienia zamiarów Twoich! Aniele, proszę Cię, wstrzymaj się chwilę, a świat będzie czynił pokutę. Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa na przebłaganie za grzechy nasze i świata całego!”. Pokazały także dobre serce siostry Faustyny podczas jej pracy w piekarni: „Poczekaj, Jasiu, poczekaj….Masz ten chlebek, zapłacisz jutro” oraz ból, który odczuwała, gdy złodziej ukradł chleb: „Wie siostra, jak ja strasznie cierpię, ale nie dlatego, ze ukradł chleb, ale że tak bardzo obraził Boga. Będę się za niego żarliwie modliła i przepraszała Pana”.

Doskonałą interpretację postaci Jezusa miłosiernego stworzył Patryk Woźniak, którego głos przykuwał uwagę widzów. Maciek Kutyła wiernie odtworzył postać arcybiskupa Karola Wojtyły i Jana Pawła II. Maciek pokazał Papieża jako osobę, która nie stwarza dystansu wokół siebie. W rozmowie z kardynałem Franciszkiem Macharskim mówił: „Oj, stary kompanie, kiedy to było?”.

Na uwagę zasługiwała kreacja postaci ks. Sopoćki i Franciszka Macharskiego w wykonaniu Bartka Matrackiego. Wykorzystał on doskonałą prezencję oraz szept podczas bardzo subtelnej sceny spowiedzi siostry Faustyny: „Co ma mi siostra do powiedzenia w sprawie powołania nowego zgromadzenia?” oraz pokorę kardynała Franciszka Macharskiego: „Jestem tylko sługą Bożym, sam bym nic nie zrobił.”

Krzysio Grzelak wiarygodnie przedstawił ks. profesora Ignacego Różyckiego, który na prośbę Papieża dokonał teologicznej analizy objawień siostry Faustyny. Ewelina Sztyber w roli siostry Reginy Jaworskiej, Paulina Kęska w roli matki przełożonej oraz Magdalena Mazur w roli siostry Krystyny Korzeniowskiej pokazały okrutne zwyczaje panujące w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Agata Ćwiek, Agnieszka Grzelak i Paulina Kusio w rolach wychowanek przedstawiły swój stosunek do opiekujących się nimi zakonnic oraz bezwzględne ich traktowanie. Weronika Stochmal w roli siostry Beaty Piekut pokazała zapobiegliwość zakonnic w celu przywrócenia kultu Miłosierdzia Bożego oraz chęć wyniesienia na ołtarze wielkiej mistyczki Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Patryk Babula, Agnieszka Grzelak i Agata Ćwiek wcielili się w postaci głodnych dzieci wykorzystując takie środki ekspresji jak płacz, prośba, ruch sceniczny i odpowiednia modulacja głosu. Interesujący sposób pokazania osoby uzdrowionej za wstawiennictwem św. Faustyny przedstawiła Ksymena Maciąg. Dziewczynka w naturalny sposób opowiedziała o swych nieszczęściach i cudownym uzdrowieniu.

Program artystyczny zrealizowany na podstawie autorskiego scenariusza przez panie Wiesławę Kucharską i Danutę Słowińską pokazał również poczucie humoru Patrona gimnazjum: „Będzie siostra jechała tramwajem, tramwaj się wykolei i dzienniczek zginie. I siostra zginie, ale to nic, bo siostra pójdzie do Nieba, a dzienniczek nie może zginąć!” Młodzi artyści, oprócz dobrej gry aktorskiej, naturalnego ruchu scenicznego i walorów głosowych, zaprezentowali kostiumy: papieski, kardynalski, biskupi, zakonny, anielski. Były tez stroje dzieci i wychowanek zakonnic, które przybliżyły nastrój pierwszej połowy XX wieku. Zakonne nakrycia głowy wykonała pani Dorota Kogut. Całość przedstawienia wzbogacił chór szkolny (opiekun pani Beata Tadla-Rodakowska), który w tym roku szkolnym nabrał nowego brzmienia. Nad nagłośnieniem uroczystości czuwali Sebastian Kotlarek i Dariusz Rodakowski.

Po programie artystycznym wszyscy udali się do Ogrodu Papieskiego, gdzie po modlitwie zainicjowanej przez ks. kanonika Kazimierza Chojnackiego, wiązanki przed pomnikiem Jana Pawła II złożyli kozieniczanie, dyrektor PG1 Tomasz Trela, wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Prawda oraz starosta kozienicki Janusz Stąpór.

{gallery}images/pg1/2012-2013/Dzien Patrona{/gallery}