“Non scholae, sed vitae discimus”- Nie dla szkoły, lecz dla życia uczymy się

W maju zrealizowany został w naszej szkole program edukacji klasycznej oparty na idei edukacji i kultury klasycznej. Kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji jest jednym z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na bieżący rok szkolny.

W ramach programu zrealizowany został cykl lekcji obejmujących klasy 1-8, podczas których rozmawialiśmy o sposobach spędzania czasu wolnego w starożytności i współczesności, nauki języka łacińskiego i wynikających z tego korzyściach oraz o samodyscyplinie. Nie zabrakło rozmów o sztuce i kulturze antycznej i uniwersalnych wartościach, które przekazuje. Poruszając różnorodną tematykę, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czym jest triada platońska, czyli prawda, dobro i piękno, co jest naprawdę trwałe i budujące. Wokół jakich wartości możemy się spotkać, gdy nie zmusza nas do tego lista obecności. Lekcje były rozmową o tym , jak wykorzystywać swoje mocne strony w pokonywaniu codziennych przeszkód i jak kształtować swój charakter, co jest przecież celem edukacji nie tylko klasycznej.

Program realizowały Panie: Wiesława Kucharska, Bogusława Woźniak, Agnieszka Smarz.