Tydzień w Göllheim

Po raz pierwszy w historii trzynastoletniej współpracy gimnazjaliści polecieli samolotem do Frankfurtu nad Menem. Z lotniska naszych uczniów odebrały rodziny niemieckie.Następnego dnia po oficjalnym powitaniu przez dyrektora Gutenbergschule nasi uczniowie  zwiedzali szkołę. To  pierwsze spotkanie zostało uwiecznione na wspólnej fotografii, którą każdy uczestnik wymiany otrzymał na pamiątkę. W czasie pobytu nasi koledzy uczestniczyli w lekcjach swoich niemieckich partnerów.   Spotkali się również z  burmistrzem Göllheim Klausem Dieterem Magsigiem, który przekazał im drobne upominki. W kolejnym dniu młodzież zwiedzała stadion Betzenberg na którym trenuje drużyna FCK1.

Świetnej rozrywki dostarczyła wszystkim uczestnikom gra w kręgle w Kaiserslautern.  Uczestnicy wymiany mieli okazję zwiedzić największy zakład produkcyjny w Göllheim – cementownię Dyckerhoff. Zapoznali się oni z procesem produkcji cementu i obejrzeli maszyny, które są wykorzystywane do wyrobu tego produktu. Wieczorem  spotkali się na wspólnym grillowaniu.  Polska i niemiecka młodzież zwiedzała też Muzeum Techniki w Speyer i katedrę w stylu romańskim oraz oglądała film w kinie trójwymiarowym. Ostatni dzień pobytu każdy z
uczestników wymiany spędzał w rodzinach niemieckich, które przygotowywały różne atrakcje: wycieczki, spotkania, wspólne biesiadowanie oraz rozmowy. W niedzielę rano partnerzy niemieccy odwieźli uczniów naszej szkoły na lotnisko we Frankfurcie. Wyjazd do Niemiec zaowocował nowymi kontaktami, poszerzaniem  niemieckiego słownictwa oraz wiedzy na temat  kultury naszych sąsiadów. Wzbudził także zainteresowanie podróżami po Europie. Takie wyjazdy powodują, że czujemy się Europejczykami, poznajemy kulturę, zwyczaje innych narodów, stajemy się bardziej tolerancyjni, ale przede wszystkim mamy motywację do nauki języków obcych.

{gallery}images/pg1/2012-2013/Goellheim{/gallery}