Uczniowie klas 2 gimnazjum na „Zielonej szkole”

Od 7 do 11 maja grupa 49 uczniów naszej szkoły brała udział w zielonej szkole. Przygotowania (również te duchowe) do 5 dniowego pobytu na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej trwały od września. Głównym organizatorem był Dariusz Kowalczyk, z którym na wycieczkę wybrała się grupa uczniów ze Świerży Górnych.
7 maja o godzinie 8 , po kontroli autobusu przez policję, wyruszyliśmy w trasę. Program wycieczki był bardzo starannie zaplanowany i już w czasie przejazdu do Złotego Potoku rozpoczęliśmy zwiedzanie. Na początek zwiedzaliśmy Muzeum Techniki w Chlewiskach. Uczniowie mieli okazję do poznania starej huty żelaza, a w niej maszyny do obróbki metali, wystawę motoryzacyjną, w ramach której prezentowane są samochody i motocykle zarówno przedwojenne (m.in. polski Fiat 508, Tatra 57, Citroen BL 11), jak i powojenne (m.in. prototyp Syreny, Warszawa 223 kombi, Junak M10, SHL M04).
Następnie udaliśmy się do pobliskiego rezerwatu geologicznego „Piekło Niekłańskie”.Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem to miejsce piękne, wyjątkowe i zdecydowanie warte odwiedzenia. Na miejscu uczennice klasy 2a Natalia Skiba i Amelia Worobiec przedstawiły wcześniej przygotowaną prezentację w ramach projektu z geografii.
Jeszcze pierwszego dnia mieliśmy okazję zwiedzenia z przewodnikiem Jaskini Głębokiej w masywie Góry Zborów.
Do hotelu w Złotym Potoku przyjechaliśmy wieczorem i po zakwaterowaniu udaliśmy się na obiadokolację. W kolejnych dniach zwiedzaliśmy : Pałac Krasińskich i park w Złotym Potoku, Źródła Elżbiety i Zygmunta, Zamek Ostrężnik z Jaskinią Ostrężnicką, skałki: Diabelskie Mosty i Bramę Twardowskiego, Pustynie Siedlecką, Jaskinię Na Dupce, Zamki Mirów i Bobolice, ruiny zamku w Ogrodzieńcu, grodu Birów i rezerwatu geologicznego Góra Zborów. Po tak intensywnym zwiedzaniu uczniowie mieli czas na odpoczynek. W hotelu do dyspozycji czekał na nich kryty basen, sauna, jacuzzi, siłownia, grota solna, bilard i tenis stołowy.
W wolnym czasie uczniowie przygotowywali sprawozdania, projekty, które mieli później przedstawić w szkole na wybranych przedmiotach.Jeden dzień był przeznaczony na rozwiązywanie testów z języka angielskiego.
Jedną z innowacji w czasie „Zielonej szkoły „ był „digital detox”, czyli kilka godzin dziennie bez korzystania z nowoczesnych technologii. W tym celu uczniowie oddawali na kilka godzin swoje smatrfony opiekunom. Początkowo z niechęcią , ale już drugiego dnia bez żadnego problemu. Czyli okazuje się ,że młodzież potrafi żyć bez smartfona 
Niewątpliwie największą atrakcją, na którą wszyscy czekali, był całodzienny pobyt w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce.
W Zatorze czekało na nas 10 dużych rollercoasterów, masa zjeżdżalni, sale widowiskowe czy punkty gastronomiczne. Prawdziwa kraina bajek.Nawet opiekunowie czuli się jak dzieci.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy Święty Krzyż, wejście na Łysicę uniemożliwiła nam niekorzystna aura ( burza z gradem).
Warto podkreślić, że zachowanie naszych uczniów budziło podziw i sympatię pracowników i kierowniczki hotelu „Kmicic”. Podkreśliła ona ,że w dotychczasowej pracy nie spotkała się z tak grzeczną i zdyscyplinowaną młodzieżą. Zwróciła również uwagę na świetną organizację i opiekę kadry nauczycielskiej.
A opiekunami grupy byli : Krzysztof Caban, Janusz Rdułtowski, Jacek Wochniak i Przemysław Nowak.

This slideshow requires JavaScript.

Więcej zdjęć tu:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1854471417931304.1073742054.156576451054151&type=1&l=9fe18effb1