Udział w kolejnej akcji UNICEF :-)

Nasza szkoła od 2016 jest członkiem Klubu Szkół UNICEF. 10 stycznia rozpoczęliśmy udział w kolejnej ogólnopolskiej akcji, tym razem „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę”. Na 4 godzinach uczniowie przeprowadzili zajęcia, w których uczestniczyły wszystkie oddziały szkoły podstawowej i gimnazjum. W ramach akcji uczennice i uczniowie klasy 2a – Julia Strzelczyk, Oliwia Wasińska, Gabriela Wojcieszek, Amelia Worobiec, Filip Kusio i Bartosz Traczyk korzystając z materiałów udostępnionych przez UNICEF wykonali prezentację multimedialną. W materiałach edukacyjnych przedstawili jak zmienia się życie dziecka kiedy w jego życie wkracza wojna. Dzięki unikalnym materiałom, które zebrał UNICEF, uczniowie poznali odpowiedzi na pytania. Jak wygląda edukacja w czasie wojny? Jaki jest los dzieci z niepełnosprawnością w takiej sytuacji? Jak wygląda życie w obozie dla uchodźców? Na zakończenie głos zabrał dyrektor Tomasz Trela, który podkreślił, że dzieci, które cierpią z powodu wojen są największymi ofiarami i często pozostają same, zostawione bez jakiejkolwiek pomocy. Powiedział też, że wszystkie dzieci mają potrzeby, ale dla nas często potrzebą jest posiadanie internetu w telefonie, a dla dzieci w obozach marzeniem jest zwykły ciepły koc, aby mogły przeżyć zimną noc. Celem projektu jest uświadomienie młodym ludziom w jak strasznej sytuacji znaleźli się ich rówieśnicy w Syrii. Zima każdemu z nas kojarzy się przeważnie z pięknym obrazkiem białego puchu, świątecznych dekoracji czy zabaw na lodowisku. Niestety są zakątki świata, gdzie zbliżająca się zima jest zagrożeniem. Tak jest w Syrii – kraju, w którym od kilku lat trwa wojna. Spowodowała ona ogrom zniszczeń, zmusiła miliony mieszkańców do uchodźctwa, a tym, którzy pozostali odebrała wszystko co mieli. Zbliżająca się zima potęguje niepewność mieszkańców Syrii o swój los. Gwałtowny spadek temperatury może być zabójczy dla dzieci i ich rodzin, którzy pozbawieni dachu nad głową, schronili się w prowizorycznych mieszkaniach i obozach dla uchodźców. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc, jednak potrzeby wciąż rosną a końca wojny nie widać. To był dopiero początek akcji, która będzie kontynuowana po feriach zimowych. Wtedy też zorganizujemy imprezy „Dzień naleśnika” i „Loteria” , w czasie których zostaną zebrane pieniądze na pomoc dzieciom w Syrii. Koordynatorami akcji są Przemysław Nowak i Sebastian Kotlarek.