XII Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na ten Nowy Rok”

Blisko 40 uczestników z terenu powiatu kozienickiego wystąpiło w czwartek, 25 listopada, na scenie sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Tego dnia, w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, odbył się bowiem XII Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na ten Nowy Rok”.
Konkurs rozpoczął się o godz. 11.00, a wszystkich przybyłych, w tym przede wszystkim uczestników i ich opiekunów, powitała Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska. Gospodarz obiektu przypomniała, że konkurs powrócił po rocznej przerwie spowodowanej lockdownem i życzyła powodzenia młodym wokalistom.
W ramach konkursu zobaczyliśmy występy chórów, solistów oraz duetów i zespołów wokalnych. W przypadku chórów, nie było podziału na kategorie wiekowe, w pozostałych zaś grupach wyglądały one następująco: 6-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat oraz 16-19 lat.
Na scenie prezentowali się reprezentanci 15 szkół i jednostek z terenu powiatu kozienickiego, takich jak: PSP nr 2 w Kozienicach, PSP nr 3 w Kozienicach, PSP nr 4 w Kozienicach, PSP w Wólce Tyrzyńskiej, PSP w Janikowie, PSP w Stanisławicach, Szkoła Muzyczna I stopnia w Kozienicach, PSP w Ursynowie, PSP w Głowaczowie, ZSiPO w Magnuszewie, BPCK w Magnuszewie, ZSP w Gniewoszowie, ZS nr 1 i I LO w Kozienicach.
Nie mogło zabraknąć oczywiście reprezentantów gospodarzy z Kozienickiego Domu Kultury.
Występy uczestników oceniało jury w trzyosobowym składzie. W komisji zasiedli: Alicja Gryz-Wasil – kierownik działu edukacji kulturalnej w Kuźni Artystycznej w Radomiu, wokalistka (przez 7 lat występowała w zespole Alicetea); Tomasz Strzelczyk – saksofonista, pedagog, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, od 2015 wicedyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach oraz Andrzej Przybylski – muzyk, przedstawiciel jednego z organizatorów XX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”
– Radom 2021, czyli Powiatowego Instytutu Kultury w Radomiu. W trakcie czwartkowego konkursu odbyły się również eliminacje do „Staropolskiego Kolędowania”.
Przesłuchania konkursowe potrwały ponad trzy godziny, a po nich jurorzy udali się na naradę. Po około trzydziestu minutach ogłoszono wyniki. „Krasnoludki” (PSP nr 4 w Kozienicach).
otrzymały wyróżnienie. Mimo wyróżnienia z powodu uniknięcia ryzyka zachorowania na Covid tuż przed świętami Bożego narodzenia, nie pojawiliśmy się na scenie i nie wzięliśmy udziału w Koncercie Laureatów. Odbył się on 16 grudnia w Kozienickim Domu Kultury. Dzieci z naszego Chóru otrzymały piękne nagrody – złote mikrofony oraz czekoladowe Mikołaje. Serdecznie dziękujemy za piękne upominki organizatorom Konkursu. Pozdrawiamy i życzymy Wesołych Świąt – „Krasnoludki” z PSP nr 4 w Kozienicach