Dwudniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Od 18 maja do 19 maja grupa 42 uczniów z klas 2b i 2c naszej szkoły brała udział w dwudniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie.
18 maja o godzinie 7 rano wyruszyliśmy na wycieczkę autokarem. Humor dopisywał wszystkim uczniom oraz opiekunom – p. Elżbiecie Deszczce, p. Sylwii Bernaś, p. Renacie Kobylskiej i p. Danielowi Bacy.
Pierwszym etapem wycieczki była Nowa Słupia. Stamtąd rozpoczęliśmy wędrówkę. Po ponad godzinnym marszu pod górę doszliśmy na szczyt Łysej Góry – do Klasztoru Misjonarzy Oblatów.
Tam zwiedziliśmy wnętrze kościoła, kaplicę, w której od ponad 1000 lat są przechowywane Relikwie Krzyża Świętego oraz Muzeum Misjonarstwa. Pan przewodnik opowiedział historię Łysej Góry i Relikwii . Z Klasztoru udaliśmy się na Gołoborze. Zmęczeni i zadowoleni z wyprawy zakupiliśmy pamiątki od miejscowego sklepikarza i ruszyliśmy w dalszą drogę.
Około godziny 17 pojechaliśmy do Pensjonatu w Woli Kopcowej ,,Pod Dębami” .Tam zjedliśmy obiadokolację i mieliśmy wolny czas na pogaduszki i odpoczynek, a o 22:00 poszliśmy spać.
Drugiego dnia pobudkę mieliśmy o godzinie 7.00 rano. Spakowaliśmy się i po śniadaniu wyjechaliśmy do Kielc. Tam najpierw udaliśmy się do Muzeum Zabawek, Placówka jest największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną i marionetki teatralne.
Następnie przejechaliśmy do „Kadzielni” – miejsca o szczególnych walorach naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych Kadzielnia to wzgórze w Kielcach. Jest to miejsce, które skupia tych, którzy chcą sobie pospacerować, ale też tych, którzy chcą eksplorować jaskinie turystycznie. Nie można zapomnieć o tych, którzy chcą poczuć trochę adrenaliny i zjechać tyrolką, podziwiając piękne widoki, Jezioro Szmaragdowe i inne atrakcje w tym rezerwacie.
Kolejnym punktem wycieczki była – Jaskini Raj, która zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Zobaczyliśmy występujące tam skupiska stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.
Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.
Ostatnim punktem było zwiedzanie zamku w Chęcinach. Trzeba przyznać, że warownia robiła niesamowite wrażenie. Weszliśmy na dwie wieże, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Gór Świętokrzyskich oraz okolicznych miejscowości.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do Zagnańska. Tam, zobaczyliśmy najsłynniejsze polskie drzewo pomnikowe -Dąb Bartek. To jeden z najstarszych dębów w Polsce, który jest bardzo
ciekawą i chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną w województwie świętokrzyskim.
Jak mówi przysłowie, wszystko co dobre , szybko się kończy, ok. 16.30 wyjechaliśmy w drogę powrotną. Wszyscy zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzy, szczęśliwie dojechaliśmy do naszych domów. Były to dwa dni bardzo aktywnie i miło spędzone . Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki.

Więcej zdjęć na naszym profilu fb -> tu