„Jego MIŁOŚĆ… największy DAR dla każdego…”

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w dniu 27 marca 2024 r. o godz. 10.00 w naszej szkole odbyło się przedstawienie pasyjne.
Wielkanoc to jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt w naszej tradycji, obchodzone jest przez chrześcijan na całym świecie. W czasach, gdy człowiek skłonny jest skupiać się raczej na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśl ku temu, co w nich najistotniejsze… czas Wielkiego Postu zbliża się ku końcowi. Przed nami trzy dni, podczas których będziemy uczestniczyli w najważniejszych wydarzeniach zbawczych. Ostatnia wieczerza, męka i śmierć na krzyżu oraz zmartwychwstanie to dzieło odkupienia ludzi i doskonałego uwielbienia Boga.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Andrzej Suwała, który powitał przybyłych gości:
– Pana Mirosława Pułkowskiego – Wiceburmistrza do spraw technicznych,
– Pana Łukasza Słyka – Przewodniczącego Rady Rodziców,
A także nauczycieli, pracowników i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach oraz rodziców. Swoim wystąpieniem dyrektor nawiązał do nadchodzących świąt: „Są takie dni w kalendarzu, na które czekamy z tęsknotą, starannie się do nich przygotowujemy, by przeżyć je jak najpiękniej. Już wkrótce uroczyste bicie dzwonów i radosny śpiew „Alleluja” oznajmią nam, że nadeszły najważniejsze dla chrześcijan święta – Wielkanoc. Jednak zanim zabrzmi ten radosny śpiew musimy zdać sobie sprawę z cierpienia, które przyniosło zwycięstwo nad grzechem, pustką, samotnością…nad śmiercią.
Budząca się na wiosnę przyroda jest obrazem nowego życia, (…) nadziei na lepsze jutro i wiary w zwycięstwo dobra nad złem. Niech inscenizacja, którą za chwilę zobaczymy, pomoże nam przygotować się do owocnego przeżycia Świąt Wielkiej Nocy”.
Następnie widzowie obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły ukazujący ostatnie, najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Były to m.in.: uroczysty wjazd do Jerozolimy, zdrada Judasza i przyjęcie symbolicznych trzydziestu srebrników od arcykapłanów, ostatnia wieczerza, modlitwa w Ogrójcu oraz droga krzyżowa Jezusa na Golgotę. Młodzi artyści słowem i gestem przekazali najistotniejsze treści, aby skłonić nas do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa oraz nad triumfem zmartwychwstania.
Występy wokalne, muzyka i układy taneczne w połączeniu z obrazami z filmu „Pasja” głęboko poruszyły widownię, która nagrodziła młodych artystów owacjami na stojąco. Wyjątkowa scenografia, gra świateł, barwne i bogate stroje postaci dopełniły całości obrazu i wpłynęły na emocje, doznania wzrokowe oraz
wyobraźnię odbiorców, a także pozwoliły poczuć atmosferę nadchodzących dni.
Wzruszająca inscenizacja przywołująca świadków tamtych wydarzeń, uświadomiła wszystkim, że biblijne sceny sprzed 2000 tysięcy lat nie są jedynie wspomnieniem…
„W ciało w grobie złożone spoglądałem z trwogą (…)
Widziałem straż przy grobie. Patrzałem na kamień,
Który grób Twój jak góra na wieczność zawalił.
Jakże uwierzyć mogłem: On ten kamień złamie?!
A Ty od wieków wstajesz. Coraz głębsze groby,
Co wiek cięższe kamienie i czujniejsze straże.
A czuję: stoisz znowu. I widzę Twe stopy,
I blask bije z rąk Twoich, z zmartwychwstałej twarzy!”.
Po zakończonym występie artystycznym dyrektor Andrzej Suwała serdecznie podziękował zaangażowanym uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali przedstawienie pasyjne: paniom – Magdalenie Prygiel, Renacie Kobylskiej, Agnieszce Cieślakowskiej, Dorocie Kogut, Bogusławie Woźniak oraz panom – Sebastianowi Kotlarkowi i Przemysławowi Nowakowi.
Obsada
Grzegorczyk
Klasa 6c
Agata Jędrych, Apolonia Kopyt, Hanna Ryczkowska