Konkurs „Czarowanie słowem i pędzlem” – rozstrzygnięty

„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”
W grudniu i styczniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowano konkurs pod tytułem „Czarowanie słowem i pędzlem”. Przebiegał on w kategorii plastycznej
i literackiej w dwóch etapach: klasowym i szkolnym .
Celem przedsięwzięcia było propagowanie czytelnictwa i popularyzacja literatury pięknej, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich, rozwijanie plastycznych i aktorskich uzdolnień młodzieży.
Do konkursu międzyklasowego przystąpiło 76 uczniów: w kategorii literackiej 41, a w kategorii plastycznej 35 uczniów.
W kategorii plastycznej klas 1-3 nagrodzono:
1 miejsce – Nadia Kurasiewicz, klasa III c
2 miejsce – Nikola Wardawa, klasa 1 a
3 miejsce – Zuzanna Ząbek, klasa III c
Wyróżnienie specjalne otrzymał Kacper Nastula, klasa III c.
W klasach IV – VIII nagrody otrzymali:
1 miejsce – Adamiec Liliana, klasa 4a
Zosia Zatorska, klasa 6a
2 miejsce – Maks Środa, klasa 4a
Maja Śmietanka, klasa 6a
3 miejsce – Lena Błachnio, klasa 4a
Weronika Jastrzębska, klasa 5b
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:
Anna Kopeć, klasa 5a
Agata Adamska, klasa 4a
Aleksandra Środa, klasa 6a
W kategorii literackiej „Czarowanie słowem – interpretacja wybranej prozy”:
1 miejsce dla Kacpra Nastuli, klasa 3c
2 miejsce dla Nadii Kurasiewicz, klasa 3c
3 miejsce dla Hani Słyk, klasa 3c, Ignacy Czerwiński, klasa 2b
Wyróżnienia otrzymali: Aleksander Borowski, klasa 1a
Magdalena Gola, klasa 2a
Julia Gregorczyk, klasa 1b
Oliwia Lis, klasa 2c
Daria Marczak, klasa 2d
Oskar Seredyn, klasa 3a
Lena Kędziora, klasa 3b
W kategorii klas IV – VIII nagrodzenie zostali:
1 miejsce – Maja Grzesiak, Agata Jędrych, Pola Kopyt, Liliana Pakuła,
Hania Ryczkowska i Nikodem Kwiatkowski z klasy 5c
2 miejsce – Zosia Gazda, klasa 5b
3 miejsce – Lena Karaś, klasa 4b
Wyróżnienie Zofia Lenarczyk, klasa 8b, Emilia Wanat i Alicja Popiel, klasa 8a.
Nagrody wręczył dyrektor szkoły Andrzej Suwała.
Uczestnicy konkursu wykazali się świetną znajomością lektur i ciekawie prezentowali wybrane przez siebie książki. Jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców. Laureaci otrzymali piękne nagrody książkowe wraz z dyplomami.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, nie tylko zwycięzcom, ponieważ wykazali się niezwykłym zaangażowaniem
i talentem.
„Książka jest najlepszym przyjacielem człowieka”, a czytanie niesie ze sobą wiele korzyści: poszerzamy swoją wiedzę o świecie, rozwijamy wyobraźnię i poszerzamy horyzonty, łatwiej przyswajamy wiedzę, utrwalamy zasady ortografii, wzbogacamy słownictwo, przez co łatwiej wyrażamy swoje myśli
i uczucia, zyskujemy większą zdolność do zrozumienia ludzkich emocji, uczymy się na błędach i doświadczeniach bohaterów literackich, gdyż nabywamy wiedzę na temat nieznanych nam dotychczas sytuacji, a w losach bohaterów możemy zaleźć odbicie własnych problemów, co często pomaga się nam z nimi zmierzyć, rozładowujemy stres i poprawiamy nastrój, a także odrywamy się od szarej rzeczywistości i problemów dnia codziennego.
Literatura jest czystą przyjemnością, podczas której można doskonale się bawić, o czym zapewnia nas nasza narodowa noblistka pani Wisława Szymborska, mówiąc, że: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Nagrody zakupiono ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz Gminy Kozienice.