Lekcja samorządności w PSP nr 4

W ramach przynależności naszej placówki do „Klubu szkół UNICEF” 27 kwietnia przeprowadziliśmy akcję edukacyjną, jaką była lekcja samorządności. Akcja została zrealizowana w ramach programu „Miasto Przyjazne Dzieciom”. Jest to światowy program UNICEF, którego celem jest wsparcie lokalnych społeczeństw w implementacji Konwencji o prawach dziecka.
„Miasto Przyjazne Dzieciom” to nie tylko program realizujący działania rekreacyjne czy edukacyjne, ale to przede wszystkim wyzwanie dla samorządu, by w proces zarządzania miastem wpisać działania na rzecz najmłodszych. Prowadzone na rzecz dzieci oraz z dziećmi. Dzięki staraniom Dyrektora Tomasza Treli udało się zaprosić na spotkanie z młodzieżą Zastępcę Burmistrza Gminy Kozienice – Małgorzatę Bebelską. Pani Burmistrz przybliżyła młodzieży zadania Urzędu Miejskiego oraz rolę samorządu w życiu mieszkańców gminy – i tych najmłodszych i tych najstarszych. Małgorzata Bebelska podkreślała, że miasto przyjazne dzieciom to takie, które dba o swych najmłodszych obywateli, jest świadome ich potrzeb i praw. Stara się zagwarantować im optymalne warunki życia i rozwoju zdając sobie sprawę jak ogromny wpływ na ukształtowanie dorosłego człowieka ma dzieciństwo. Nasi uczniowie mieli okazję do zadawania pytań, na które Pani Małgorzata Bebelska udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, a na zakończenie uczniowie klasy 2a gimnazjum i 4a podziękowali Pani Burmistrz za poświęcony czas i niezwykle ciekawą lekcję samorządności.

Od 2017 nasza placówka należy do „Klubu szkół UNICEF”. Jednym z ważniejszych obszarów działań UNICEF jest edukacja i kształtowanie świadomości dzieci i młodzieży.