„Magia świąt Bożego Narodzenia” – Jasełka 2015

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych dni w roku. 22 grudnia 2015 roku w świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez młodzież naszej szkoły jasełka. Zjednoczyły one uczniów naszego gimnazjum, którzy wraz z dyrekcją, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi obejrzeli wystawione przez młodych artystów przedstawienie: „Magia świąt Bożego Narodzenia”. Widowisko przygotowała opierając się na różnych materiałach edukacyjnych pani Alicja Kucharska, o oprawę muzyczną zadbała pani Beata Rodakowska, a sprawami technicznymi zajęli się panowie Sebastian Kotlarek          i Przemysław Nowak. Jasełka w wykonaniu młodzieży spowodowały, że niejeden widz miał łzy w oczach lub popadł w chwilę zadumy. Inscenizacja opowiadała o sprawach współczesnego świata przesłaniających nam prawdziwe, ludzkie wartości, o zanikających ciepłych relacjach rodzinnych.

„Coraz bardziej świeckie święta. Coraz mniej w nich Bóg się rodzi. Coraz słabiej brzmi kolęda i tak jakoś nie wychodzi. W radiu grają coś o śniegu, więc bałwana ulepimy. Gdzie się podział ten Pan Jezus…”

Starała się odpowiedzieć na pytanie – czy naprawdę aż tak bardzo zanurzyliśmy się w komercji, że duchowy wymiar świąt jest nam obcy? Jak bardzo jesteśmy podatni na podszept Złego –„ Naiwni ludzie. Tak łatwo was skusić. Tak ulegacie pokusom. Leniwi, wygodni, zapatrzeni w siebie. Wybieracie to, co zło, odrzucając dobro. Ale oto właśnie mi chodzi.” Co trzeba zrobić, by przeżyć te święta lepiej i głębiej?

Młodzi aktorzy biorący udział w spektaklu wcielali się w wybrane role: prowadząca Natalia Kłos 2a, żona- Wiktoria Banaś 3a, mąż- Marcin Nowak 3d, Marta- Daria Domagała 3a, mama- Aleksandra Rybakowska 2a, tata- Marcin Świątkowski 2a, Ania- Anna Turek 3a, diabeł- Karol Fikus 3a, dziewczna1- Ada Wielgomas 3d, dziewczyna 2- Klaudia Hałdaś 3d, śpiewające pięknie anioły: Patrycja Wołos 3e i Ada Jaros 2a, archanioł- Aleksandra Bartosiewicz 2b, Maryja- Anita Baryłka 3a, Józef- Paweł Mironiak 3a, gospodarz- Jakub Kęska 2b, gospodyni- Paulina Warmiak 2b, pasterze: Patryk Sochaj 3b, Bartek Marszałek 2a, Filip Michalski 2a, Karolina Chałas 2b i Grzegorz Maciejewski 2b, królowie: Piotr Matejko 2b, Krystian Jasek 2d i Marcel Kuśmierczyk 2d. Nieśli oni przesłanie, by mówić o tym, co jest dla nas ważne, by okazywać uczucia najbliższym, pokazali, że warto się pojednać i być szczęśliwym człowiekiem, do którego przybyło Dzieciątko Boże:

„Ania: Mamo, tato nie mam opłatka, ani nawet kromki chleba, żeby się z wami podzielić. Przepraszam za wszystko. Odpowiedzialność jest trudniejsza niż myślałam. Szukałam miłości tam, gdzie jej nie było. Szukałam, nie doceniając waszej miłości. Czy chcecie mnie jeszcze?

Mama: Jak byśmy mogli nie chcieć własnego dziecka.

Tata: W tobie dzisiaj narodził się Pan Jezus. Nie pozwólmy, aby nas cokolwiek rozdzieliło, choć życie przyniesie jeszcze wiele trudności…. „

Na scenie zachwycił wszystkich wysoki kunszt aktorski i wokalny naszych uczniów. Prawie godzinne przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez wszystkich. Na zakończenie padało wiele ciepłych słów skierowanych do autorów, aktorów i widzów wydarzenia.

Pan Dyrektor Tomasz Trela złożył wszystkim życzenia świąteczne. Po oficjalnych uroczystościach zaproszeni goście oraz pracownicy naszego gimnazjum wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym.