Maraton Pisania Listów – podsumowanie akcji

W dniach 4-8 grudnia br. uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w organizowanym już po raz osiemnasty w Polsce Maratonie Pisania Listów w obronie więźniów sumienia, czyli ludzi broniących praw człowieka i z tego powodu prześladowanych przez instytucje państwowe. Nasi uczniowie po raz trzeci brali udział w Maratonie. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – napisanych zostało aż 382 listy, a wśród nich 18 – w języku angielskim. Akcję wspierał dyrektor Tomasz Trela , który aktywnie uczestniczył w pisaniu listów. Najwięcej listów dotyczyło Chinki Ni Yulan, która od lat odważnie przeciwstawia się ciągłym atakom, inwigilacji i nadużyciom władz wobec ludzi, których eksmitowano z ich własnych domów. W jej obronie do władz Chin zostało napisanych 140 listów.
Pozostałe listy to:
– 83 do władz Czadu w sprawie natychmiastowego uwolnienia Tadżadine Mahamat Babouri, znanego jako Mahadine, ojca siedmiorga dzieci, który został aresztowany, pobity i więziony za pokojową krytykę rządu, którą wyraził na Facebooku.
– 60 do władz Madagaskaru w sprawie odstąpienia od wyroku skazującego na pozbawienie wolności Clovisa Razafimalala, działacza na rzecz ochrony środowiska i praw człowieka, który robi wszystko co w jego mocy, aby chronić lasy deszczowe na Madagaskarze.

– 58 do władz Turcji w sprawie zaprzestania prześladowania oraz bezwarunkowego uwolnienia 11 osób (dziennikarzy i działaczy) znanych jako „10 ze Stambułu” wraz z Tanerem Kılıçem z Amnesty International. Ludzie ci poświęcili się obronie praw człowieka, a władze oskarżają ich o przestępstwa związane z terroryzmem.
– 37 do władz Egiptu w sprawie oddalenia wszystkich zarzutów oraz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Hanan Badr el-Din, która, zbierając informacje na temat swego zaginionego męża, została aresztowana i niesłusznie oskarżona o przynależność do zakazanej grupy.
– 4 do władz Jamajki w sprawie ochrony Shackelii Jackson. Kobieta zgromadziła wokół siebie dziesiątki rodzin, których bliscy również zostali zabici przez funkcjonariuszy.

Ponadto 6 grudnia kl. 3 a brała udział w zajęciach poświęconych ochronie praw człowieka i mowie nienawiści, które zostały zorganizowane w Liceum Ogólnokształcącym w ramach Maratonu Pisania Listów. Również tam nasi uczniowie uczestniczyli w pisaniu listów.

W Polsce podczas tegorocznej akcji zostało napisanych 294 948 listów w 705 miejscach, natomiast na świecie LICZNIK AKCJI podał 1 260 615 napisanych listów.
Miejmy nadzieję, że – tak jak w ubiegłych latach – akcja organizowana przez Amnesty International przyniesie oczekiwane efekty.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w tę ważną i potrzebną akcję, serdecznie dziękujemy.