Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu

Takie było hasło tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej, taka jest też tematyka trwającego właśnie w Madrycie szczytu klimatycznego COP 25 (2-13 grudnia 2019). Uczniowie klasy VI b, a wcześniej także klasy VIII c wysłuchali na swoich lekcjach prelekcji poświęconej tym zagadnieniom. Dowiedzieli się czym jest edukacja globalna, jaką tematykę porusza, co to są Milenijne Cele Rozwoju, a głównym celem edukacji globalnej jest przygotowanie nas wszystkich do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.

W tym roku w Tygodniu Edukacji Globalnej w listopadzie szczególną uwagę poświęcono celowi trzynastemu, czyli akcji klimatycznej – należy podjąć pilne działania zwalczające zmiany klimatyczne i ich skutki. Na kolejnych konferencjach klimatycznych przedstawiciele uczestniczących w nich państw podejmują zobowiązania, które mają prowadzić do zahamowania niekorzystnych zmian. Klimat jest częścią planety i jedną z niewielu rzeczy, która wpływa na życie wszystkich jej mieszkańców. Nie uznaje granic państw, nie ma problemu z ich przekraczaniem. Wątki globalne w edukacji tłumaczą przyczyny i konsekwencje zjawisk i współzależności globalnych, ukazują wpływ jednostki na globalne procesy i wpływ globalnych procesów na jednostkę, czy też dotyczą kształtowania krytycznego myślenia i zmiany postaw. Są to więc zagadnienia istotne dla nas wszystkich. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali wskazówki (informacje zaszyfrowane jako kod QR), co można zmienić w swoich codziennych działaniach, by zmniejszyć skutki zmian klimatu, które dotykają wszystkich ludzi na świecie.

Anna Janowska