„Od Orła Białego do Godła Polskiego. 100-lecie Odzyskania Niepodległości”

Dnia 7 czerwca 2018 r. odbyło się rozstrzygniecie konkursu pt. „Od Orła Białego do Godła Polskiego. 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Autorami tego wydarzenia artystycznego byli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach: Tomasz Mikutel (kl. VII a), Jacek Mikutel (kl. II a gimnazjum) oraz Eliza Przybysz (uczennica kl. V Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kozienicach). Pomysł zorganizowania takiego konkursu narodził się podczas wizyty na Jasnej Górze, gdzie autorzy przedsięwzięcia mieli możliwość oglądania niezwykłej wystawy przedstawiającej Ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej w wykonaniu dzieci i młodzieży z całego kraju. To wydarzenie zainspirowało uczniów do wykonania projektu. Postanowili w podobny sposób ukazać historię Godła Polskiego i tak powstał pomysł zorganizowania konkursu związanego z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Patronat Honorowy nad imprezą objął Burmistrz Gminy Kozienice – pan Tomasz Śmietanka, a całe wydarzenie wspierał Komitet Organizacyjny w składzie: Dyrektor Wydziału Edukacji – pan Robert Boryczka, Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu – pan Jarosław Traczyk, Radny Rady Miejskiej – pan Ryszard Zając.
Do konkursu zgłoszono prace z różnych szkół naszego województwa. Jury w składzie: pani Danuta Kopyt, pani Dorota Kogut, pan Sebastian Kotlarek oraz uczniowie: Jacek Mikutel, Tomasz Mikutel, Eliza Przybysz oraz Gabriela Wojcieszek wyłonili zwycięzców. Po uroczystym odsłonięciu przygotowanej galerii i zaprezentowaniu jej zgromadzonym gościom nastąpiło ogłoszenie wyników. Następnie Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 Tomasz Trela i Burmistrz Gminy Kozienice – Tomasz Śmietanka wręczyli nagrody laureatom.
Po części oficjalnej autorzy wydarzenia przedstawili zgromadzonym prezentację zawierającą ciekawe fakty z historii Polski i opowiedzieli, jak zmieniało się godło państwowe na przestrzeni wieków. Imprezę uświetniła swoim występem nasza regionalna poetka – pani Zofia Kucharska, która wspólnie z Piotrem Sadurskim (5 lat) wykonała wiersz pt. „Kto Ty jesteś, Polak mały”. Oprócz tego pani Zofia specjalnie na tę okazję przygotowała utwór dotyczący stulecia odzyskania niepodległości.

W kolejnej części programu głos zabrała uczennica naszej szkoły Gabriela Wojcieszek (kl. II a gimnazjum), która opowiedziała o swojej pasji, jaką jest tworzenie prac plastycznych różną techniką. Na tę okoliczność przygotowała jej własną wizję zmieniającego się na przestrzeni wieków wizerunku godła, którą przedstawiła na krótkim pokazie multimedialnym opatrzonym odpowiednim komentarzem odautorskim.
Na zakończenie uroczystości uczennica kl. II f gimnazjum – Natalia Chałdaś wykonała utwór muzyczny pt. „Biały Orle – prowadź” przy akompaniamencie pana Marcina Mizaka. Na koniec laureaci i ich opiekunowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Przebieg uroczystości koordynowała pani Agnieszka Cieślakowska, nad nagłośnieniem czuwał pan Sebastian Kotlarek.
Klasyfikacja końcowa konkursu:
W kategorii przedszkole :
III miejsce – Mateusz Czerwiński, P nr 2 w Kozienicach
II miejsce – Ignacy Czerwiński, PSP nr 4 w Kozienicach