„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.”

Richard Steel

26 i 27 września w naszej szkole po raz pierwszy  obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a data 29 września to dzień urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Czytanie pełni ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo,  ćwiczy pamięć i koncentrację. Głośne czytanie  w szkole ma na celu wyrabianie nawyku codziennego czytania a także rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Wybraliśmy zabawne i pouczające bajki i opowiadania a następnie odwiedziliśmy wszystkie grupy przedszkolne. Dzieci okazały się niezwykle wdzięczną grupa odbiorców. Z uwagą słuchały, inscenizowały a potem chętnie dzieliły się wrażeniami z lektury. W klasach I – III oraz w świetlicy szkolnej również odbyło się głośne czytanie z udziałem nauczycieli.

Dni Głośnego Czytania zostały przeniesione również do domów uczniów, gdyż wielu z nich postanowiło poczytać głośno domownikom, a szczególnie młodszemu rodzeństwu. 26 i 27 września w naszej szkole był wyjątkowym  świętem, które zostało bardzo dobrze przyjęte przez całą społeczność szkolną.

Koordynatorem akcji była pani Wiesława Kucharska.