Pieniądz wczoraj i dziś

3 kwietnia 2023 roku gościliśmy w naszej szkole Pana Grzegorza Przybysza, kolekcjonera monet i banknotów, pracownika SKOK-u Energia w Kozienicach oraz człowieka wielu pasji i zainteresowań. Dyrektor szkoły Pan Andrzej Suwała powitał i przedstawił zaproszonego gościa. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie
od klasy drugiej do szóstej. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali oni prezentacji na temat barteru, pieniądza towarowego, płacidła, pieniądza metalowego i bitego oraz pieniądza kruszcowego–monety.
Pan Grzegorz Przybysz opowiedział także o pieniądzu papierowym – banknocie, pieniądzu wymienialnym a także pieniądzu bezgotówkowym
i elektronicznym. Ważną częścią prelekcji było zapoznanie z cechami pieniądza, jego trwałością, poręcznością, podzielnością, jednorodnością, rozpoznawalnością oraz ograniczoną podażą i oryginalnością. Uczniowie mogli dotknąć banknot i sprawdzić jego trwałość oraz zabezpieczenia. Zaproszony gość przedstawił również funkcje, jakie spełnia obecnie pieniądz ,a także wyjaśnił znaczenie słowa „mennica” oraz poinformował, iż produkcją banknotów zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Dużą atrakcją dla społeczności szkolnej było obejrzenie bogatych zbiorów monet i banknotów.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, odpowiadali na pytania prowadzącego, a także samodzielnie formułowali pytania podczas oglądania numizmatów. Spotkanie poszerzyło wiedzę ekonomiczną uczniów i przybliżyło historię pieniądza.
Dziękujemy Panu Grzegorzowi Przybyszowi za profesjonalne przeprowadzenie prezentacji i liczymy na dalszą współpracę.