„Przyjacielska wizyta uczniów z Gutenbergschule”

„Es war mal wieder eine wunderbare Woche! Eure Gastfreundschaft ist einfach unübertrefflich!!Den Schülern hat es total gut gefallen!” – te słowa to dowód na to, że tegoroczny program 18. polsko – niemieckiej wymiany uczniów był bardzo udany.
13- osobowa grupa niemieckich uczniów wraz z dwiema opiekunkami – Panią Christiną Zils, dyrektorem partnerskiej szkoły, oraz Astrid Siegel odwiedzili w dn. 12.05. – 19.05.2018 r. naszą szkołę. Uczniowie wzięli udział w bogatym i różnorodnym programie wymiany przygotowanym przez Jowitę Madej, Magdalenę Prygiel, Dorotę Wrzosek i Krzysztofa Cabana . Temat tegorocznego projektu był związany z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pierwszego dnia po oficjalnym powitaniu gości ze szkoły partnerskiej przez dyrektora Tomasza Trelę oraz omówieniu programu wymiany uczniowie świetnie bawili się podczas gier integracyjnych, które pomogły im bliżej się poznać i przełamać „pierwsze lody”. Następnie udali się do Urzędu Miejskiego, gdzie zostali bardzo miło powitani i przyjęci przez wiceburmistrz Gminy Kozienice – Małgorzatę Bebelską. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć uczniowie wzięli udział w grze terenowej przy zespole pałacowo – parkowym. Za sumienne wykonanie zadań uczniowie otrzymali słodkie nagrody.
We wtorek uczniowie udali się na wycieczkę do Lublina, gdzie zwiedzili zamek, ratusz oraz trasę podziemną, natomiast w środę poznawali z przewodnikami w języku polskim oraz niemieckim naszą stolicę. Grupa zwiedziła Stare Miasto, Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Zamkowy i Krakowskie Przedmieście. Wielkie wrażenie wywarło na wszystkich Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.
Po pełnych wrażeń wycieczkach nadszedł czas na wspólną pracę uczniów podczas warsztatów. Czwartek rozpoczął się tanecznie. Uczniowie bardzo dobrze się bawili podczas dwóch godzin zumby. Tego dnia uczniowie wzięli udział również w warsztatach: „2018 – Rok dla Niepodległej”. Po zaprezentowaniu modeli, makiet i starych eksponatów historycznych uczniowie obejrzeli krótką animację nt. historii Polski oraz prezentację pt.: „Odzyskanie niepodległości przez Polskę 1918 – 2018” , która była przedstawiona również w języku niemieckim. Następnie uczniowie pracowali w grupach z mapkami konturowymi ukazującymi zmiany terytorialne Polski na przestrzeni lat. Po przeprowadzeniu „burzy mózgów” wykonali plakaty nt. „Wolność w pojęciu państwa” oraz „Wolność w pojęciu osobistym”.
Ostatniego dnia uczniowie wzięli udział w lekcjach swoich partnerów. Na warsztatach plastycznych projektowali koszulki. Okazało się, że tegoroczna polsko – niemiecka grupa jest bardzo kreatywna i stworzyła piękne wzory i treści nawiązujące do hasła „wolność”.
Niezwykłych emocji dostarczyły uczniom rozgrywki sportowe na wesoło. Gratulacje dla niemieckich uczniów za ich zwycięstwo 14 : 13.
Po południu podziwialiśmy talenty muzyczne naszych uczniów z zespołu „Holidayband” podczas pożegnalnego koncertu muzyki filmowej dla naszych gości. Podczas grilla pożegnalnego uczniowie, nauczyciele oraz rodzice obejrzeli prezentację zdjęć z wymiany przy dźwiękach piosenki „Wolność” Marka Grechuty.
W sobotę w południe po pożegnaniu pełnym łez nasi niemieccy goście ruszyli w drogę powrotną do Niemiec. Za rok nasi uczniowie odwiedzą w ramach rewizyty swoich partnerów i szkołę partnerską w Göllheim. Mamy nadzieję, że nawiązane w tym roku przyjaźnie uczniowie będą w dalszym ciągu pielęgnować i rozwijać.
Składamy serdeczne podziękowania rodzicom, organizacji PNWM oraz Burmistrzowi dr Tomaszowi Śmietance za wsparcie finansowe tegorocznego programu wymiany.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom: M. Rytko, G. Kocyk, D. Kogut, A. Banaś, D. Wrzosek, S. Kotlarek, P. Nowak, K. Caban oraz J. Wochniak za ich zaangażowanie i merytoryczne wsparcie programu.

This slideshow requires JavaScript.