Sielsko, wiejsko…

W dniach 27 i 31 maja uczniowie klas 1a, 1b, 2a i 2b wraz z nauczycielami wybrali się do niezwykle urokliwego miejsca, jakim jest Gościniec Wiecha we wsi Kawęczyn. To nierozerwanie związane z polską kulturą ludową, zajmujące powierzchnię 20 ha rodzinne gospodarstwo otworzyło przed nami swoje uroki i tajemnice. Nasi mali podróżnicy mieli okazję przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądało życie naszych pradziadów. Naszą wyprawę zaczęliśmy od sprawdzenia jak powstaje chleb – od ziarenka do bochenka. Uczniowie mieli okazję sprawdzenia swoich sił w kręceniu żarnami oraz wyrabianiu ciasta na chleb. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli dwa stuletnie wiatraki, piękną drewnianą kapliczkę, młyn wodny oraz zagrodę ze zwierzętami i stawy rybne. Mieliśmy również przyjemność zasiąść w ławach starej szkoły, w której pisało się piórem i atramentem, a za mniejsze lub większe wybryki klęczało się  na grochu. Otworem stanęła przed nami również stara zagroda chłopska z izbą etnograficzną oraz kuźnia, w której przemiły przedstawiciel ginącego już zawodu cierpliwie wyjaśniał tajniki kowalstwa, a na zakończenie wyprawy własnoręcznie wybił pamiątkowe monety. Nasza podróż do przeszłości zakończyła się dość nowocześnie – były kiełbaski z grilla, zabawa przy muzyce i harce na placu zabaw. Wróciliśmy pełni niezwykłych wrażeń i przeżyć, a co najważniejsze z wiedzą zdobytą przez doświadczenie.