Święto Szkoły – Dzień Patrona

Dnia 18 maja 2021 roku  społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II  obchodziła wielkie święto – Dzień Patrona, w 101. rocznicę Jego urodzin. Po raz drugi nasza uroczystość przebiegała w nieco zmienionej rzeczywistości, bez wspólnej Mszy Świętej w kościele parafialnym i akademii w szkole, nie mniej jednak uroczyście.

Na holu szkolnym pan dyrektor Tomasz Trela i pani wicedyrektor Urszula Szerszeń złożyli kwiaty pod popiersiem wielkiego patrona. Towarzyszyła im delegacja uczniów: Amelia Wójcik z klasy 1a, Alan Granowicz i Adrian Jedynak z klasy 6b. W wydarzeniu tym uczestniczyły też klasy 1a i 6a wraz z wychowawcami. Kwiaty zostały również złożone w Ogrodzie Papieskim. Udał się tam pan dyrektor z przedstawicielami grona pedagogicznego, panią Małgorzatą Sienkiewicz i Sylwią Bernaś.

Uczniowie, czy to jeszcze podczas lekcji wychowawczych online, czy już stacjonarnie, w szkole obejrzeli montaż „Lolek z ciszy niepokalanej” przygotowany przez uczniów pod kierunkiem pani Magdaleny Cichowlas i Wiesławy Kucharskiej.  Film ten przybliża postać papieża Polaka od narodzin do posługi papieskiej. Klasy 6, które wróciły do szkoły po okresie nauki zdalnej, obejrzały wraz z wychowawcami film biograficzny „Karol – człowiek, który został papieżem”.

Na korytarzach szkolnych pojawiło się wiele tematycznych wystaw i gazetek. Jedna z nich pod hasłem „My, Jana Pawła uczniowie słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać, pomagać ludziom i wciąż pamiętać…” prezentuje zdjęcia naszych uczniów dokumentujące ich działalność na rzecz lokalnej społeczności na przestrzeni lat: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zbiórka datków na rzecz budowy Kozienickiego Hospicjum im. Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, akcje „Żonkil – razem możemy więcej” i „Ida Czerwcowa – stop rakowi piersi”, działalność szkolnych kół PCK i UNICEF.

Prace plastyczne nadesłane na V edycję konkursu  gminnego  „Ubogaceni – wdzięczni” zostały zaprezentowane na jednej z tablic i były chętnie oglądane przez naszych uczniów. Rozstrzygnięcie tego konkursu nastąpi w czerwcu.

Z okazji Dnia Patrona Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Idąc z duchem czasu, uczniowie przygotowali test online na platformie Teams. Oto wyniki konkursu:

1 miejsce: Jaś Sadurski kl IV, Nikola Barańska kl VIIb

2 miejsce: Mikołaj Brodowski, Tomasz Filipczuk kl VIIb

3 miejsce: Patrycja Grudzień kl VIIb

Zwycięzcom gratulujemy.

„Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą” – te słowa Jana Pawła II społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 od wielu lat stara się wcielać w życie swoją działalnością i postawą.