Święto Szkoły – Dzień Patrona

W życiu każdej szkoły są dni zwykłe, codzienne oraz dni ważne, dni świąteczne. Dzień 22 maja 2019 r. był dniem bardzo ważnym. Obchodziliśmy uroczyście „Dzień Patrona” naszej placówki – Jana Pawła II. Jesteśmy dumni, że właśnie nasza szkoła nosi imię wielkiego Polaka Papieża.
Mszę świętą z okazji Dnia Patrona odprawioną w kościele p.w. Św. Krzyża poprzedził przemarsz uczniów i nauczycieli ulicami naszego miasta. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do Ogrodu Papieskiego, gdzie przedstawiciele władz miasta oraz dyrekcja PSP nr 4 złożyli kwiaty. Dalsza część obchodów Dnia Patrona odbyła się w murach szkoły. Po odśpiewaniu Hymnu głos zabrał Dyrektor Tomasz Trela, który w swoim przemówieniu podkreślał jak wybitną postacią był Jan Paweł II: Nasz patron jest naszym przewodnikiem, celem do którego musimy dążyć. Daje nam nadzieję na to, że możemy być tacy święci, że możemy naśladować jego postępowanie, jego dorobek a przede wszystkim jego szacunek do innych ludzi. Jan Paweł II szanował zarówno intelektualistów, jak i prostych ludzi. Miejcie szacunek dla każdego. Podkreślał w swoim przemówieniu Pan Dyrektor.
Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach również nawiązywali do postaci patrona oraz do wzajemnego szacunku. Dyrektor Wydziału Edukacji Robert Boryczka mówił o nauce szacunku, że jest to zadanie dla nauczyciela, aby w dziecku zaszczepić szacunek do drugiej osoby. Podkreślał również, że nauczyciel i uczeń muszą ze sobą współpracować i uczą się od siebie wzajemnie, nauczyciel uczy się od dziecka pokory i cierpliwości.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto IV edycję gminnego konkursu „UBOGACENI – WDZIĘCZNI” poświęconego Janowi Pawłowi II, którego celem był szerzenie pamięci o św. Janie Pawle II, uczczenie 150. Rocznicy budowy i konsekracji kościoła Św. Krzyża
w Kozienicach, 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny. Nagrody wręczali, Dyrektor Wydziału Edukacji Robert Boryczka, Dyrektor PSP nr 4 Tomasz Trela oraz ks. Rafał Kalbarczyk. Do konkursy zgłosiło się 4 szkoły z miasta i gminy Kozienice.
W konkursie uczestniczyło 41 uczniów. Oceny prac dokonała komisja w składzie:
1. Ks. Rafał Kalbarczyk
2. Alicja Kucharska
3. Sebastian Kotlarek
4. Dorota Kogut
Konkurs przebiegał w następujących kategoriach: Przedszkole „Konkurs plastyczny – Laurka dla św. Jana Pawła II
1. Lena Kita – PSP nr 3
2. Lena Nowak – PSP 3
3. Oskar Rębiś – PSP 3
4. Kinga Janeczek – PSP Wólka Tyrzyńska
5. Damian Janeczek – PSP Wólka Tyrzyńska
6. Pola Łuczak – PSP Wólka Tyrzyńska