TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 19 – 25 LISTOPADA

W ramach zajęć uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną, która przybliżyła im pojęcie globalizacji oraz głównych tematów z nią związanych m.in.: migracji, zasobów naturalnych, konsumpcjonizmu itp. Oprócz tego wzięli udział w zadaniu polegającym na udzieleniu odpowiedzi na postawione pytanie: ile osób musi pracować w różnych częściach świata, abym rano mógł/-a wypić filiżankę herbaty? Uczniowie przyznali, że nigdy nie zastanawiali się nad tym, jak nasze codzienne czynności mogą być mocno powiązane z resztą świata.

Następnie młodzież obejrzała projekcję filmu pt. „Szkoła z blachy”, który przybliżył im warunki edukacji w miejskich slumsach krajów globalnego Południa. Dokument został zarejestrowany w październiku i listopadzie 2010 roku przez pracowników fundacji Partners Polska w Mathare dzielnicy slumsów w stolicy Kenii – Nairobi. Działa tam szkoła św. Filipa, która jest jedyną formą cywilizacji. Dla dzieci pobyt w tej szkole to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim miejsce, które daje im poczucie bezpieczeństwa. Zgromadzeni uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Na koniec zabrał głos Dyrektor Szkoły Tomasz Trela, który dokonał krótkiego podsumowania i podziękował za przygotowanie ciekawego i pouczającego spotkania.

{gallery}images/pg1/2012-2013/Tydzien Edukacji Globalnej{/gallery}