Udział „SKKT Dragons” w XII Marszu Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Powiecie Kozienickim

18 września grupa „SKKT Dragons” wzięła udział w XII Marszu Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Powiecie Kozienickim. Uczestnictwo w rajdzie umożliwiło nam Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.
Celem tego przedsięwzięcia jest upamiętnienie bohaterskich bojów polskich żołnierzy oraz martyrologii mieszkańców okolic podczas II wojny światowej.
O godz. 12.15 wyruszyliśmy autokarem do Studzianek Pancernych , skąd wyruszyliśmy na rajd pieszy. Trasa marszu wiodła szlakiem, który wytycza trasa pokonana przez 31 pSK w dniach 14-18 września 1939 r., a także na której jest około 10 różnych miejsc pamięci narodowej związanych z walkami Wojska Polskiego i oporem ludności cywilnej podczas II wojny światowej. W trakcie jego trwania nasi uczniowie mieli wiele okazji do poznania ciekawych opowieści na temat historycznych miejsc na trasie, zobaczenia pokazów wyszkolenia i wyposażenia grup rekonstruktorów, m.in. polskich ciężarówek wojskowych Chevrolet 158 VD i polski samochód pancerny wz. 34. Wszystkim towarzyszyły ogromne emocje, wszakże niecodziennie mamy możliwość poznania historii w taki atrakcyjny sposób.
Marsz zakończył się ciepłym poczęstunkiem zagwarantowanym przez organizatorów.
Nasi uczniowie byli bardzo usatysfakcjonowani z uczestnictwa w tej niecodziennej przygodzie i poczucia niesamowitej, przesiąkniętej historią atmosfery . Na zakończenie marszu wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe książki wydane przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.
Wycieczka przebiegła w życzliwej i przyjaznej atmosferze. Głównym jej celem było spotkanie z historią na szlaku, propagowanie turystyki pieszej i czynnego wypoczynku.
Opiekunami grupy byli : Jacek Wochniak i Przemysław Nowak.