Warsztaty szkutnicze i pierwszy spływ kajakowy z Fundacją KIM

W maju nasza szkoła nawiązała współpracę z fundacją Promocji Rekreacji KIM z Warszawy, która zajmuje się promocją rekreacji ruchowej, ze szczególnym uwzględnieniem kajakarstwa i nordic walking. Nasi uczniowie wzięli udział w projekcie „Warsztaty szkutnicze”. Ich zadaniem było zbudowanie łodzi, tzw „Kanadyjki”. Uczniowie z chęcią zaangażowali się w rolę „młodych szkutników”. Budowa kanoe trwała około tygodnia. Najbardziej zaangażowani uczniowie zostali nagrodzeni i wspólnie z nauczycielami opiekunami mieli możliwość zwodowania i uczestnictwa w spływie kajakowym rzeką Radomką.

24 maja wyruszyliśmy spod szkoły razem z instruktorami i opiekunami do Brzózy. Na miejsce dotarliśmy ok godz. 9.00. Fundacja KIM dostarczyła 8 kajaków dla 16 uczniów a opiekunowie mieli okazję przetestować kanou zbudowane przez naszych uczniów. Przed rozpoczęciem spływu pan Marcin Chodorowski przeszkolił wszystkich uczestników w zakresie podstaw kajakarstwa i zachowania bezpieczeństwa na wodzie. Grupę zabezpieczał ratownik WOPR i instruktor wspomagający z fundacji. Przepłyniecie trasy Brzóza – Ryczywół zajęło 3,5 godziny. Pierwsze kilometry trasy sprawiały nam małe trudności , ale bardzo szybko uczniowie opanowali technikę wiosłowania i sterowania kajakiem. Mimo niesprzyjającej aury wycieczka obfitowała w wiele atrakcji i wrażeń. Warto podkreślić , że pan Chodorowski stwierdził, że po raz pierwszy prowadził grupę, w której nie było ani jednej wywrotki. Naszym uczniom należą się podziękowania za ciężką pracę, odpowiedzialne zachowanie na rzece i umiejętności kajakarskie. Dla większości z nich był to pierwszy w życiu spływ kajakiem.

Pragniemy podziękować Urzędowi Miejskiemu w Kozienicach za zorganizowanie i sfinansowanie tego fantastycznego projektu. Do wzięcia udziału w projekcie zachęcił nas dyrektor Tomasz Trela. Opiekunami młodzieży byli Sebastian Kotlarek i Przemysław Nowak.