Święto młodych – pielgrzymka do Częstochowy

Odbyła się ona 9 października. Dla społeczności naszego gimnazjum częstochowskie spotkania to już tradycja, tak więc i w tym roku nie mogło nas zabraknąć na błoniach. Dlatego wczesnym rankiem grupa 49 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Alicją Kucharską, p. Agnieszką Szymańską – Grześka, p. Grażyną Elertowicz i ks. Rafałem Kalbarczykiem udała się przed tron Matki Bożej. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”. Spotkaniu towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II. Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta msza św. odprawiona pod przewodnictwem abpa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Eucharystię koncelebrował bp Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Wspólnie modliło się blisko 25 tys. uczniów z ok. 500 szkół. Jasnogórski szczyt zdobiło blisko 400 sztandarów. Podczas mszy św. abp Celestino Migliore powiedział:

„Wasze szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II, mają dziś szczególny powód do radości. To spotkanie jest także waszym podziękowaniem kierowanym do Boga za kanonizację waszego protektora, papieża z Polski. Wy stworzyliście mu żywy pomnik, bardzo wiele takich pomników, którymi są osoby, ich piękne idee, przekonania, formowane w tych szkołach umysły, serca i sumienia”.

„Gdy popatrzymy na nauczanie Jana Pawła II zobaczymy, że kwestia szkoły i szkolnego wychowania koncentruje się na trzech tematach, na prawdzie, tożsamości kulturowej, historycznej i religijnej oraz na służbie na rzecz społeczeństwa-”

Arcybiskup poświęcił również sztandar Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II. Uczniowie otrzymali różańce i obrazki z koronką do Bożego Miłosierdzia wraz z zachętą do jej odmawiania. Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II złożyli Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. Został również odczytany telegram, który zostanie wysłany do Ojca Świętego Franciszka. Właściwie można, jak co roku, powtórzyć: „To była wyjątkowa pielgrzymka”. Pogoda nas rozpieszczała – mimo że w kalendarzu październik, na termometrze ok. 250C, a niebo, podobnie jak nasze serca, pełne słońca. Po oddaniu pokłonu Matce Bożej z modlitwą i uśmiechem, umocnieni w wierze, że kroczymy właściwą drogą wyznaczoną za pośrednictwem Jana Pawła II przez Jezusa Chrystusa, wróciliśmy do Kozienic. Mamy nadzieję, że będziemy potrafili kierować się w swoim życiu zasadami naszego Patrona i dokonywać właściwych wyborów. Dziękujemy Bogu za ten błogosławiony czas. Obiecujemy wrócić za rok!

{gallery}images/pg1/2014-2015/pielgrzymka{/gallery}