Świętymi bądźcie

Dopełnieniem modlitwy był śpiew scholii kościelnej, przygotowanej przez panią Bożenę Jagiełło. Po mszy św. dwudziestoosobowa grupa młodzieży Publicznego Gimnazjum Nr 1 przedstawiła program artystyczny  opracowany i przygotowany  przez  panie Wiesławę Kucharską i Danutę Słowińską.

Ukazał  on historię człowieka o imieniu Piotr – od poczęcia aż do wieku dojrzałego. Wychowywany był w rodzinie, w której najważniejsze wartości stanowiły  kariera i pieniądze.  Role rodziców kreowali Anna Turek i Piotr Koprowski. Doskonale odtworzyli  atmosferę chłodnego domu, w którym nie ma czasu dla dziecka i nie ma miejsca na uczucia. Wołanie dziecka /Łukasz Suwała/: Pobaw się ze mną wywoływało u nich irytację.

Poszczególne sceny z życia Piotra opatrzone były komentarzami pochodzącymi z  VIII Światowego Dnia Młodzieży w 1992 r., Encykliki Ojca Świętego, wygłoszonej w UNESCO, przemówienia wygłoszonego w Elblągu w 1999 r. oraz homilii skierowanej do Polaków w Skoczowie.  W  rolę Świętego Jana Pawła II  wcielił się wspaniale Bartek Łukiewicz.

W programie zwrócono uwagę na trudną sytuację współczesnego nastolatka, który ze swoimi problemami pozostaje sam. Najbliżsi nie mają  dla niego czasu.  Piotr /w tej roli Mateusz Rosiak/ mimo wielu prób rozmowy z ojcem i oczekiwania na niego do późnej nocy nie  uzyskał pomocy i w dalszym życiu zaczął błądzić: zamiast do teatru wolał  pójść do pubu, oszukiwał koleżanki /Karolina Majdak i Julia Wójcik/, które nie potrafiły kłamać.

Druga część przedstawienia pokazywała upływ czasu i zachowanie Piotra w pracy, w sklepie, na spacerze z żoną /Ada Wielgomas/, w domu z synem /Karol Fikus/, relacje z rodzicami oraz spotkanie po latach z koleżanką /Karolina Majdak/  dla której najwyższą wartością były rodzina i dom. Chwilą refleksji dla bohatera stała się dopiero nieuleczalna choroba żony. Piotr zauważył, że  pieniądze nie są najwyższą wartością dla człowieka.

Urozmaiceniem części słownej była pantomima, która przedstawiała walkę dobra ze złem, ukrzyżowanie Jezusa,  a następnie zwycięstwo nad szatanem. Na zakończenie przypomniane zostały fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II z pielgrzymek do Polski oraz  fragmenty poezji Jana Pawła II i Karola Wojtyły z Tryptyku Rzymskiego.

Młodzi artyści  dobrą grą aktorską, doskonałym ruchem scenicznym i walorami głosowymi, ukazali świętych: Edytę Stein, Jerzego Popiełuszkę, matkę Teresę z Kalkuty, św. Franciszka, św. Klarę, św. Faustynę, św. Jadwigę i ojca Maksymiliana Kolbego. Prezentacje tych postaci dopełniały realistyczne stroje oraz rekwizyty, które wykonała pani Dorota Kogut. Opracowanie muzyczne przygotowała pani Beata Tadla-Rodakowska. Pod jej kierunkiem chór szkolny  wykonał ulubioną pieśń Naszego Papieża „Barkę”, Hymn szkoły „Patronie nasz” oraz piosenkę z repertuaru zespołu Arka Noego „Święty uśmiechnięty”. Wersję instrumentalną „Barki” na akordeonie zagrał Karol Bączek, a nad nagłośnieniem uroczystości czuwali Sebastian Kotlarek i Jacek Opalski .

Po programie artystycznym wszyscy udali się do Ogrodu Papieskiego, gdzie po modlitwie zainicjowanej przez ks. kanonika Kazimierza Chojnackiego wiązanki przed pomnikiem Jana Pawła II złożyli kozieniczanie, starosta kozienicki Janusz Stąpór, burmistrz Gminy Kozienice Tomasz Śmietanka, dyrektor Wydz. Edukacji, Robert Boryczka, dyrektor PG1 Tomasz Trela, delegacja Stowarzyszenia „Pamięć i Przyszłość” oraz delegacja MK NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania z prezesem Dorotą Stępień.

Bardzo dziękujemy młodzieży gimnazjalnej  za zaangażowanie i przygotowanie przedstawienia. Dziękujemy  również Kozienickiemu Domowi Kultury za pomoc techniczną.

{gallery}images/pg1/2014-2015/Swieto szkoly{/gallery}