XLIX Zlot Młodych Krajoznawców z PTTK Kozienice

W dniu 02.10.2019 grupa 20 uczniów naszej szkoły wzięła udział w XLIX Zlocie Młodych Krajoznawców. To najstarsza impreza organizowana przez kozienicki Oddział PTTK. Ten zlot to druga impreza MUKS „Czwórka” w nowym roku szkolnym.
O godz. 8.00 wyruszyliśmy spod Ogrodu Jordanowskiego w kierunku Starachowic, tam zwiedziliśmy Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura.
Nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią obiektów wchodzących w skład dwóch zakładów wielkopiecowych z połowy i końca XIX wieku. Największe wrażenie zrobił na nas pochodzący z 1899 r. Wielki Piec z zachowanym kompletnym ciągiem technologicznym torowisk kolejowych. W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach mogliśmy również obejrzeć tropy dinozaurów z takich stanowisk, jak Sołtyków, Zapniów, Błaziny, Wierzbica i Bałtow. Najciekawszymi eksponatami w tej kolekcji są ślady dużych dinozaurów drapieżnych (z ichnorodzaju Megalosauripus), wczesnych allozaurów, które odkryte zostały w osadach wczesnojurajskich w Sołtykowie..
Po II Wojnie Światowej produkowano tam samochody ciężarowe Star.
Pośród najważniejszych eksponatów Techniki Samochodowej wymienić trzeba:
– Stara 20 – pierwszy model produkowany w latach 1948-1957;
– Stara 266R – uczestnika X Rajdu Paryż – Dakar;
– Stara 660M2 – wierną replikę jedynego polskiego papamobile z okresu I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r.
Następnym punktem rajdu było Opactwo Cystersów w Wąchocku, które w tym roku obchodzi 840-lecie. Tam nasi podopieczni poznali historię klasztoru, dowiedzieli się, jak wyglądało życie codzienne w przeszłości i współcześnie, a także zapalili świeczki w wybranych przez siebie intencjach.
Rajd zakończyliśmy na szlaku Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po przejściu kilki kilometrów dotarliśmy na polanę Wykus, miejsce chwały oręża polskiego a zarazem rezerwat przyrody. Leśna baza powstańców Langiewicza, partyzantów „Hubala”, „Ponurego” i „Nurta” i miejsce dorocznych uroczystości i spotkań żołnierzy AK.
W drodze powrotnej czekała na uczestników jeszcze jedna atrakcja: kolacja w znanej sieci restauracji. Opiekunami grupy byli Przemysław Nowak i Jacek Wochniak