XVIII pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy

11 października 2018 r. 49 uczniów naszej szkoły pod opieką pań:  Alicji Kucharskiej, Grażyny Śmietanki, Grażyny Elertowicz i ks. Rafała Kalbarczyka wzięło udział w XVIII pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II do Częstochowy, która w tym roku odbywała się pod hasłem Dnia Papieskiego „Promieniowanie ojcostwa”. Przybyliśmy na Jasną Górę, aby świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.  W spotkaniu wzięło udział ponad 14 tys. osób reprezentujących ok. 300 szkół z całej Polski, a także przedstawiciele szkół z Biłorusi. Na Jasnej Górze zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Kulminacyjnym momentem była Msza św. celebrowana o godz. 11.00 pod przewodnictwem  abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego i bp. radomskiego Henryka Tomasika, duszpasterza rodziny szkół papieskich w Polsce. Na rozpoczęcie Mszy św. w niebo poszybowało 300 balonów z intencjami, jako znak uniesienia młodych serc, by jak Jan Paweł II być świętym. Wśród balonów był także nasz. Teraz oczekujemy odpowiedzi na wysłany list. Być może ktoś do naszej szkoły napisze.

Abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, świadek życia papieża z Polski, podkreślał w homilii, że Jan Paweł II był ojcem zwłaszcza dla młodych ludzi, o których bardzo się troszczył, ale którym stawiał trudne zadania. – „Uczył życia nie na skróty, ale według porządku  i harmonii jaka wyszła z zamysłu Stwórcy. Uczył życia w odpowiedzialności za siebie   i za innych a takie życie odrzuca postawę egoistycznego pragnienia i działania, tylko po to, by zaspokoić swoje życiowe marzenia.”- mówił metropolita.

Udział w corocznym Zjeździe Rodziny Szkół na Jasnej Górze jest też okazją do wymiany doświadczeń z innymi szkołami noszącymi imię Jana Pawła II. To też inspiracja do podejmowania nowych działań wychowawczych i wzmocnienie duchowe na drogę pomnażania dziedzictwa naszego Patrona.

Wyjazd na pielgrzymkę to przeżycie religijne dla młodych ludzi, to odskocznia od codzienności szkolnej, ważny moment zatrzymania się, możliwość zadumy i refleksji. Czekamy na te spotkania i wracamy z nich spełnieni. Pogoda dopisywała. Przepełnieni radością tego dnia wróciliśmy do domu. Mamy nadzieję, że za rok również będziemy pielgrzymować do tronu naszej Matki.

Alicja Kucharska