Dni Puszczy Kozienickiej

Wszystkich przybyłych powitał pan dyrektor Tomasz Trela. Celem spotkania było zapoznanie przybyłych z historią i lokacją miasta Kozienice od czasów prehistorycznych począwszy a kończąc na okresie panowania Bolesława Chrobrego. Wspaniałym uzupełnieniem spotkania było przedstawienie oparte na opowiadaniu „Kozie-nic” z książki „Kozienickie opowieści” autorstwa Janusza Karasia.

 

W przedstawieniu młodzież w realistyczny sposób ukazała średniowieczną szkołę, jej system kar i warunki nauki. W rolę nauczyciela zakonnika wcielił się Bartłomiej Łukiewicz, który w ekspresyjny sposób zaprezentował relacje uczeń – nauczyciel:

– A, jesteście huncwoty jedne! W całym dworze was pełno i dłużej słuchać skarg już nie mogę. Od jutra opuścicie dwór i do pracy przy świniach pójdziecie. Zamiast nauki pobierać, chlewy uporządkujecie, a jak któremu figle do głowy przyjdą – do domu odeślę!

W średniowiecznej szkole byli również nauczyciele /Marcin Nowak/, którzy nie radzili sobie z uczniami: Nie pomaga nic, ani rózgi i odmawianie pacierzy klęcząc na grochu. Już stary jestem i porządku utrzymać nie mogę.

Uczniowie w tamtych czasach szkole zachowywali się podobnie, jak we współczesnej szkole: dokazywali, szturchali się, zabierali sobie pióra /gęsie/, często je łamiąc. Świetnie to pokazali Konrad Kosmała , Jakub Lipiec, Karolina Majdak i Grzegorz Kutyła. Kara rózg oraz klęczenie na grochu z równoczesnym odmawianiem „zdrowaśki” były dość powszechne. W drugiej części przedstawienia pokazano Bolesława Chrobrego /Mateusz Rosiak/, który zabłądził w puszczy radomskiej i przypadkiem odnalazł chatę bartnika /Patryk Sochaj/.Obydwaj prowadzili dialog, dzięki któremu mogliśmy się wiele dowiedzieć o nieudanym polowaniu króla. Potem była biesiada z udziałem władcy, sług, bartnika i jego córki /Ada Wielgomas/ zakończona skocznym tańcem. Doskonałym uzupełnieniem obu scenek był wiersz w wykonaniu Ani Turek.

Spotkanie z regionalnym artystą uzupełniło nasze wiadomości o dziejach naszego regionu. Cieszymy się, że możemy rozszerzać historyczną, regionalną i literacką wiedzę uczniów w bezpośrednim kontakcie z lokalnym twórcą.

{gallery}images/pg1/2013-2014/dni puszczy kozienickiej{/gallery}