Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

29 września 2021 roku w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, która za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i odznaczeń: m.in. Nagrodę Związku Literatów Polskich, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy Order Uśmiechu.

Celem tegorocznego święta było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci
i młodzieży oraz zachęcanie do głośnego czytania również w domu. Przynosi ono wiele korzyści również dorosłym. To sposób na zachęcenie do sięgnięcia po określoną książkę, budowanie relacji międzypokoleniowej i okazja do przeżywania wielu emocji. Głośne czytanie sprawia, że trenujemy swój mózg.

Z tej okazji grupy przedszkolne oraz wszystkie klasy naszej szkoły słuchały wybranych przez przez siebie książek. Uczniowie i przedszkolaki pod opieką nauczycieli mogli wybierać w bogatej ofercie nowych tytułów, które trafiły w tym roku szkolnym do biblioteki. Ponad pięćset książek zaspokoiło apetyty nawet najbardziej wymagających czytelników. Nie obyło się, oczywiście, bez braw i pochwał. Na zakończenie uczniowie uzupełniali wypowiedź: Czytam, ponieważ…. Najbardziej podobała nam się wypowiedź: „Czytam, bo lubię”.

Zachęcamy do codziennego głośnego czytania minimum 20 minut.