Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2020

29 września w naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku
z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a data 29 września to dzień urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Czytanie pełni ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo,  ćwiczy pamięć i koncentrację. Głośne czytanie w szkole ma na celu wyrabianie nawyku codziennego czytania, a także rozwoju czytelnictwa wśród dzieci
i młodzieży.

Do czytania wybraliśmy czasopismo „Świerszczyk”. Dzieci przedszkolne z grupy Krasnoludków oraz klasy 3b, 3c, 4a i 1c zapoznały się z poszczególnymi działami czasopisma, interpretowały wybrane przez siebie teksty oraz słuchały wybranego opowiadania. Niektórzy czytali zabawne i pouczające opowiadania. Na zakończenie wypożyczyły czasopismo do domu.

Dzieci okazały się niezwykle wdzięczną grupa odbiorców. Z uwagą słuchały, a potem chętnie dzieliły się wrażeniami z lektury. Tego dnia  w świetlicy szkolnej również odbyło się głośne czytanie z udziałem nauczycieli.

Dni Głośnego Czytania zostały przeniesione również do domów uczniów, gdyż wielu z nich postanowiło poczytać głośno domownikom, a szczególnie młodszemu rodzeństwu.