„Poznaj Polskę” – PSP4 Kozienice. Wycieczka klas siódmych

5 i 6 maja uczniowie klas siódmych  byli na wycieczce zorganizowanej dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach   przedsięwzięcia

„Poznaj Polskę”.  Nasza szkoła otrzymała dotację 9932 zł.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Po załadowaniu bagaży do autokaru, pożegnaniu z rodzicami, przypomnieniu regulaminu przez opiekunów o godzinie 5.00 wyruszyliśmy w drogę do Trójmiasta.

Na miejsce dotarliśmy około 12, a pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była Gdynia, a tam Skwer Kościuszki oraz Dar Pomorza i ORP Błyskawica. Uczniowie z chęcią wysłuchali historii przewodniczki o tych  legendarnych okrętach.

Następnie mimo niesprzyjającej aury udaliśmy się do Sopotu, gdzie mieliśmy możliwość spaceru po Sopockim Molo, poznania historii Hotelu Grand i skosztowania przepysznych gofrów.

Po pierwszych atrakcjach nadszedł czas na zakwaterowanie w ośrodku „Pomeranka” w Gdańsku.

W godzinach wieczornych po obiadokolacji udaliśmy się na spacer po plaży oddalonej 300 m od hotelu.

Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Stoczni Gdańskiej, która jest ważnym miejscem w pamięci Polaków, miejscem robotniczych protestów i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Uczniowie zobaczyli   pomnik Poległych Stoczniowców 1970 wraz z placem Solidarności, stoczniową Bramę nr 2 i Europejskie Centrum Solidarności. Ważnym punktem programu była wizyta na Polu Bitwy na Westerplatte.

Nasi podopieczni wzięli udział w zajęciach historycznych pt. „Westerplatte. Pole bitwy”.

Ostatnim miejscem edukacyjnym z listy było Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, gdzie dla uczniów odbyła się lekcja muzealna.

Program został zrealizowany dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Kozienicach.