Projekt z ZUS

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata, który oczekuje od młodego człowieka postawy aktywnego obywatela, panie B. Woźniak i A. Smarz zdecydowały się na realizację projektu, którego celem było upowszechnienie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. „Projekt z ZUS” przeprowadzony został przez koordynatorki w klasach VIlla, VIIIb i Vb.
Uczniowie biorący udział w projekcie rozwijali m.in. kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji i wielojęzyczności, kompetencje osobiste, społeczne i te w zakresie umiejętności uczenia się oraz kompetencje obywatelskie i przedsiębiorczości. Podczas zajęć projektowych uczniowie otrzymali podstawową wiedzę dotyczącą: terminu „ubezpieczenie”, poznali krótką historię ubezpieczeń, cele i system ubezpieczeń społecznych oraz rodzaje świadczeń z ubezpieczeń. Uczestnicy dowiedzieli się również na czym polega umowa międzypokoleniowa, jaki wiek trzeba osiągnąć, aby móc skorzystać w Polsce z emerytury oraz od czego zależy wysokość emerytury. Uwieńczeniem projektu było wykonanie przez uczestników plakatu wyjaśniającego, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Najlepsze prace zostały przesłane do komisji wojewódzkiej ZUS i walczą o nagrody.
Projekt umożliwił uczniom zdobycie nowej, praktycznej wiedzy i umiejętności przydatnych w późniejszym życiu zawodowym i oby ona kiedyś zaprocentowała, to takie ciche życzenie koordynatorek projektu.