Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem: „Razem Dla Pokoju”

12

16 listopada 2016 odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z p. Bartłomiejem Wróblewskim, który od sierpnia 2015 r. do końca czerwca 2016 r. pracował jako świecki wolontariusz wśród chłopców ulicy w mieście Wau w Sudanie Południowym, gdzie Salezjanie prowadzą szkołę oraz program wsparcia dzieci ulicy.
Opowieść o codziennej pracy w najmłodszym afrykańskim kraju, trudnościach, zagrożeniach i radościach, bogato ilustrowana była zdjęciami wykonanymi przez wolontariusza.
Codzienność chłopców ulicy w Sudanie Południowym to poniszczona, stara odzież, rany na ciele, kilkudziesięciu chłopców stłoczonych w niewielkich rozmiarów pomieszczeniach. Pozostawieni są bez wsparcia najbliższych, którzy albo nie żyją albo ich odtrącili, przede wszystkim nie będąc w stanie ich wyżywić. Wszyscy chłopcy są z plemienia Dinka, gdzie panuje poligamia, więc utrzymanie i wyżywienie licznej „rodziny” jest praktycznie niemożliwe, a przez to oczywiście cierpią dzieci. Można by stwierdzić, że rzeczywistość chłopców maluje się w ciemnych barwach, a jednak często na ich twarzach gości uśmiech, potrafią się bawić zrobionymi przez siebie zabawkami. Nasi uczniowie mogli też obejrzeć rekwizyty przywiezione przez Pana Bartłomieja.
Mamy nadzieję, że ta nietypowa lekcji zostanie na długo w pamięci naszych uczniów.