VII Rajd Niepodległości Warszawa Palmiry

14 listopada 21 osobowa grupa uczniów z SKKT „Dragons” uczestniczyła w VII Rajdzie Niepodległości „Palmiry Warszawa” organizowanym przez oddział PTTK w Kozienicach. Celem imprezy było uczczenie Święta Niepodległości oraz popularyzacja pieszej turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa w szkołach regionu kozienickiego. W rajdzie uczestniczyło prawie 200 uczniów ze szkół miasta i gminy Kozienice. Nasza grupa rozpoczęła wycieczkę o godzinie 8.00. W komfortowym autobusie podróż przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Do Palmir dotarliśmy około 10.15 , po czym skierowaliśmy się czarnym szlakiem w stronę mauzoleum. Tam uczniowie poznali historię mordu dokonanego przez funkcjonariuszy SS i policji niemieckiej. To tu w okresie od października 1939 do lipca 1940 zamordowano ponad 2200 obywateli naszego kraju : Polaków i Żydów. Wśród zamordowanych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej, których aresztowano w ramach akcji AB. Palmiry stanowią najbardziej znany – obok Katynia – symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. Wywożono ich z Pawiaka i innych warszawskich więzień , łapanek ulicznych, dając nadzieję na życie. Dopiero w lasach kampinoskich rozumieli, że idą na śmierć. Sami kopali sobie groby, byli rozstrzeliwani, często zakopywani jeszcze żywi, a zachowaniem dawali świadectwo swojej polskości. Okupanci starannie zacierali ślady swoich bestialskich mordów. Zbrodnie, o których świat nigdy nie miał się dowiedzieć , wyszły na jaw dzięki leśnikom ( gajowy Adam Herbański ) i miejscowej ludności. Prace ekshumacyjne, prowadzone w Palmirach w latach 1945-1947 doprowadziły do odkrycia 24 masowych grobów hitlerowskiego barbarzyństwa. Do dziś miejsca te są rozpoznawalne dzięki krzyżom. Palmiry – to cmentarz mauzoleum powstały w 1948 roku, na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu na samym skraju puszczy. Na tablicy cmentarnej widnieje napis : „Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć”. Delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów na grobie M. Rataja, aby uczcić tragizm tych wydarzeń i znanych ludzi, którzy zakończyli tutaj swoje życie. Należeli do nich m.in. M. Rataj – marszałek Sejmu, M. Niedziałkowski – działacz PPS czy też nieodżałowany J. Kusociński – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich Los Angeles 1932 w biegu na 10 000 m. Po zakończeniu rajdu nasza młodzież zjadła kolację w znanej sieci restauracji. Do Kozienic wróciliśmy około 18. Opiekunami „Dragons” są Przemysław Nowak i Jacek Wochniak.