Warsztaty profilaktyczne

W dniach od 28 do 30 listopada 2022 r. w naszej szkole gościliśmy psychologa Rafała Nowickiego z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki. W tych dniach odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas IV-VIII oraz szkolenie dla nauczycieli.
Klasy VIII uczestniczyły w warsztatach pt. „Debata” na temat uzależnienia od alkoholu i innych środków uzależniających. Celem programu było uświadomienie uczniom, jak negatywny wpływ na ich życie może mieć wczesna inicjacja spożywania alkoholu i zażywanie środków psychoaktywnych. Zajęcia podejmowały także temat kształtowania właściwych postaw normatywnych dotyczących picia alkoholu i zażywania środków odurzających.
Klasy IV, V i VI uczestniczyły w warsztatach pt. „Przemoc odbierze ci moc”. Głównym tematem warsztatów była agresja i przemoc rówieśnicza. Uczniowie zdobyli wiedzę nt. frustracji i towarzyszącej temu złości oraz wynikających z tego zachowań agresywnych i przemocowych. Uczniowie poznali konstruktywne metody rozwiązywania konfliktów (negocjacje, arbitraż koleżeński). Otrzymali także porcję wiedzy na temat psychospołecznych, prawnych i zdrowotnych konsekwencji zachowań agresywnych, poznali praktyczne metody radzenia sobie ze złością, frustracją i radzeniem sobie ze swoimi emocjami.
Odbyło się również szkolenie dla nauczycieli pt. „W mocy przemocy”. Celem szkolenia było przybliżenie problemów wśród uczniów powodowanych przemocą i agresją(czym są, co je wywołuje, jak funkcjonują takie dzieci). Nauczyciele otrzymali informacje dotyczące negatywnego wpływu agresji i przemocy na samoocenę dziecka, rozpoznawania wczesnych sygnałów wysyłanych przez dziecko i poznali sposoby radzenia sobie z dziecięcą agresją.
Warsztaty zostały sfinansowane przez Gmina Kozienice w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.