Koło Europejskie w naszym gimnazjum

Koniecznym wydaje się więc zwiększanie wśród młodzieży wiedzy o sprawach europejskich, przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu europejskiego społeczeństwa obywatelskiego i tworzenie u nich proeuropejskich postaw, służących budowaniu wspólnej przyszłości. Dlatego też od stycznia 2013 r. w naszej szkole zostaje wznowiona działalność Koła Europejskiego. Zajęcia odbywać się będą w ramach projektu „Szkola Równych Szans. IV edycja” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego członkowie będą mogli opanować nie tylko trudna terminologie unijna, ale także zapoznać się z geografią i specyfiką krajów członkowskich oraz określić miejsce Polski i własnego regionu w zjednoczonej Europie.

CELE I ZADANIA KOŁA TO:

• Przekazanie młodzieży podstaw wiedzy o procesach integracji i współpracy europejskiej
  • Kształtowanie proeuropejskich postaw i chęci aktywnego uczestnictwa w budowaniu zjednoczonej Europy
  • Kształtowanie tożsamości narodowej opartej na wspólnym dziedzictwie, poszanowaniu kulturowej odmienności, praw człowieka i fundamentalnych zasad
    humanistycznych
  • Przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, kształtowanie tolerancji wobec innych poglądów grup społecznych i etnicznych
  • Pielęgnowanie fundamentalnych wartości państwa demokratycznego
  • Promowanie czynnych postaw społecznych i obywatelskich
  • Pobudzanie kreatywności, twórczego rozwiązywania problemów, nauczenie samodzielnego, świadomego i selektywnego korzystania z bogatego strumienia
    informacji, szczególnie przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych
  • Wykształcenie umiejętności formułowania własnych wniosków i uzasadniania własnych opinii
  • Propagowanie wartości kulturowych, historycznych i przyrodniczych regionu